Prosty ( i szybki) przepis na chleb pszenno orkiszowy. Z ziarnami!

Uwielbiam wypiekać domowy chleb. Robię to prawie codziennie i nie pamiętam już, kiedy ostatni raz jedliśmy chleb kupiony w sklepie. Powiem wam szczerze, że chleby pieczone na zakwasie, wyrabiane z całą tą otoczką wkładania serca w każdy pulchny centymetr ciasta, to coś wspaniałego. Tajemnych receptur na chleby mam całą masę, książek o chlebach co najmniej kilka, ale dopiero niedawno znalazłam ten idealny i prosty i szybki przepis na chleb 😀

Pieczenie chleba na zakwasie trwa. Już samo zrobienie zakwasu musi potrwać kilka dni. Kto ma na to czas? Ja nie mam. W szczególności kiedy urodziła się Zuzia. Preferuję przepisy szybkie i tylko takie, które wychodzą i rozpieszczają moje kubki smakowe 😀 Dziś mam dla was przepis właśnie spełniający oba te kryteria. Żeby nie przedłużać, łapcie i pieczcie z niego wszyscy!

Przepis na chleb pszenno orkiszowy z ziarnami

  • 250g mąki pszennej (najlepiej typ 720,ale robiłam też z tortowej i wyszło)
  • 250g mąki orkiszowej (używałam wszystkich typów, orkisz ciemny lub jasny)
  • 360 ml ciepłej ale nie gorącej wody
  • sól (ja daję dwie łyżeczki, ale możecie dać mniej lub więcej, co kto i ile lubi)
  • drożdże świeże w ilości ok 12g, lub paczuszka suchych (kiedyś miałam resztkę ok 1,5 łyżeczki i też wyrosło :D)
  • ziarna, ja daję na oko około garści słonecznika lub siemienia lnianego 😉

Wszystkie składniki, poza ciepłą wodą i drożdżami, mieszam w misce. Do ciepłej wody dodaję drożdże i mieszam do chwili aż się w niej rozpuszczą, dodaję do mąki i wyrabiam kilka minut. Ciasto ma być klejące. Odstawiam na kilka minut. I tutaj macie do wyboru, albo od razu przekładacie wyrobione ciasto do keksówki i czekacie do wyrośnięcia, albo kilkukrotnie składacie ciasto w misce i dopiero po 2h przekładacie je do keksówki.

Gdy ciasto wyrośnie w keksówce, przekładacie je do nagrzanego do 240C piekarnika i pieczecie przez 15 minut. Po tym czasie zmniejszacie temperaturę do 220C i dopiekacie jeszcze przez około 40-30 minut.

Żeby skórka waszego chleba była idealna, możecie przed włożeniem chleba do piekarnika wysmarować ją mlekiem, rozbełtanym jajkiem lub zimną wodą. Ja taką czynność powtarzam kilkukrotnie podczas pieczenia chleba 🙂

I już po 45-50 minutach wasz chlebek jest gotowy 🙂