Gra dla całej rodziny. Cortex 2. Wyzwania

Nasza miłość do gier nie jest żadną tajemnicą. Najbardziej lubimy grać w planszówki, chociaż zimową porą xbox samotny nie jest 😀 Wszystko zależy jednak od pogody, bo gdy tylko za oknem aura sprzyja spacerom, wolimy wyjść z domu, niż zalegać na kanapie jak ten kurz na półce. Ale dzisiaj nie o kurzu, a o fajnej grze chciałam Wam napisać.

Cortex 2. Wyzwania to gra idealna dla całej rodziny. Jednocześnie może w nią grać od 2 do 6 osób, w wieku powyżej 8 lat, a czas rozgrywki to około 15 minut. Grę rozpoczyna najmłodszy gracz, odsłaniając pierwszą kartę ze stosu. Rozgrywkę wygrywa osoba, która jako pierwsza zakryje kartę (jeśli zna odpowiedź) i poda prawidłową odpowiedź. Za każdą wygraną, gracz otrzymuje kartę, a za dwie takie same – kawałek mózgu 🙂 Wygrywa osoba, która jako pierwsza zbierze wszystkie cztery części swojego mózgu. To tak w wielkim skrócie 🙂 A teraz rozbierzmy to na części 😉

Zanim rozpoczniemy grę, wszyscy gracze zapoznają się z 10 kartami faktur. Każdy może je wyoglądać i wymacać do woli, tak aby jak najdokładniej zapamiętać wszystkie faktury. Po zapoznaniu się z nimi, zakryte karty odkładamy w stosiku na bok. Powiem wam, że jest to coś naprawdę fajnego i każdy z nas jak najczęściej chciałby się zmierzyć z tymi kartami (a przynajmniej ja tak mam).

Teraz przyszła kolej na karty wyzwań, które tasujemy i również odkładamy w o wiele większym stosiku, dupkami do góry 🙂 Mamy tutaj aż 8 rodzajów testów, więc na nudę narzekać nie można. Jakie karty tutaj znajdziemy? Między innymi są to: Spostrzegawczość (musimy odnaleźć robota, który wyróżnia się od pozostałych); Analiza (określamy jakiego koloru są kaps, tworzące rząd w poziomie, pionie albo po skosie); Wyjątek (określamy który kształt lub kolor występuje na karcie tylko raz).

Rozpoczynamy grę 🙂 Najmłodszy gracz odwraca jedną z kart wyzwań, i teraz jeśli znamy prawidłową odpowiedź lub rozwiązanie, musimy jak najszybciej, przed innymi, zakryć dłonią kartę. Jeśli podamy prawidłową odpowiedź, karta i jedna część mózgu są nasze. Jeśli chcemy zdobyć wszystkie części mózgu, musimy posiadać cztery różne karty wyzwań. Każdy gracz, podczas całej rozgrywki może mieć przed sobą tylko cztery karty. Jeśli posiadamy dwie takie same karty (rewersy) to możemy wymienić je na 1 część mózgu 🙂 Natomiast jeśli mamy już cztery karty, a zdobyliśmy piątą, musimy którąś z posiadanych odrzucić.

Co ważne, jeśli gramy we dwie osoby, to gdy jeden z graczy odpowie błędnie, nie odkładamy karty na spód stosu, staje się ona nagrodą dla drugiego gracza. Posiadacie poprzednie edycje Cortex? Super, możecie je połączyć i stworzyć swoją,wyjątkową 🙂 Powiem wam, że bardzo lubię wracać do tej gry. Ta gra rozwija spostrzegawczość, pamięć i szybkość 🙂 A co najważniejsze, podoba się całej naszej rodzince 🙂 Znacie tę grę ?

Pozdrawiam

P.