Przedpremierowo „Zaniemówienie” – Justyna Wydra #17

Ja miłośniczka kryminałów i thrillerów, czasami sięgająca po obyczajówkę i jeszcze rzadziej po romanse i fantastykę, nie przypuszczałam, że tak bardzo wciągnie mnie świat przedstawiony w „Zaniemówieniu” autorstwa Justyny Wydry.

„Zaniemówienie”, to książka przedstawiająca losy Ślązaków, Tyszan dokładniej. Ludzi, którzy aby przeżyć zmuszeni zostali do podejmowania trudnych wyborów, wielu z nich wyrzekło się swojej rodziny, najbliższych oraz tego kim są. Już nie byli Polakami, Ślązakami (choć w sercu nadal nimi pozostawali) a z przymusu i woli życia stawali się Niemcami.

Dawno nie czytałam książki, która została napisana w tak przystępny i wciągający sposób. Jej się nie czyta, ją się łyka i to w całości. Losy bohaterów, ich charaktery, życiorysy, wybory, trudne powroty do domu oraz problemy z jakimi zmuszeni zostali się borykać, dosłownie przejmują nad czytelnikiem kontrolę. Ta książka wciągnie was do swojego świata i nie puści aż do ostatniej strony.

Justyna Wydra, autorka bestsellerowej powieści Esesman i Żydówka powraca w nowej odsłonie.

 

Tychy, małe miasteczko na Śląsku. To właśnie tutaj w plebiscycie roku 1921 czterech na pięciu mieszkańców zagłosowało za przyłączeniem regionu do Polski. Dwie dekady później niemal wszystkich obywateli wciągnięto na volkslistę. Kim są ówcześni tyszanie? Polakami? Niemcami? Dwudziestojednoletnia Hilda Widera tego nie rozumie. Jej ojciec Achim ma na to jedną odpowiedź:

 

„Ślązakami”. Ślązacy muszą być mądrzy. I muszą być gotowi na ponoszenie konsekwencji swoich decyzji. Jak Achim. Jak Hilda. Jak jej piękna siostra bliźniaczka Rosa…

 

Wilhelm Jenike jest Ślązakiem po matce, Austriakiem po ojcu i Niemcem z urodzenia. Pod koniec wojny jako porucznik Luftwaffe ma tylko jedno marzenie: przestać śnić koszmary o zabijaniu, ukryć się przed żarłoczną wojenną machiną choćby i na końcu świata. Nim się przekona, czy to możliwe, nim stanie oko w oko z rzeczywistością, najpierw zderzy się z jadącą na rowerze Hildą Widerą i trafi do miejscowego szpitala – wprost pod opiekę pięknej Rosy.

„Nie czuli się Niemcami. Nie czuli się Polakami. Kim byli Ślązacy w czasie II wojny światowej? Justyna Wydra zaprasza nas do podróży w przeszłość, w której barwni bohaterowie pokażą zawiłości relacji, strach, trudne wybory, jakie były udziałem wielu. Tu nie ma szpiegów ani intryg, są ofiary wojny. Jedna mniejszość, dwie strony barykady.”

Ewa Mikosz-Malara, kulturantki.pl
Zaniemówienie to książka która przenosi czytelnika do czasów II wojny światowej. Do świata (lub do czasów), który jest nam znany jedynie z opowieści i lekcji historii. Gdzie losy opisywanych bohaterów, choć każdy inny i na swój sposób wyjątkowy, łączą się ze sobą i przeplatają, tworząc wyjątkową, wypełnioną po brzegi lojalnością, walką o przetrwanie, miłością i trudnymi wyborami, opowieść.”
Paulina Sosur, yakie-fayne.pl 
Zaniemówienie to powieść, która zapisze się w Waszej pamięci bolesną raną. Oto losy śląskich rodzin, które uwikłane w niełatwą historię tego regionu musiały zmierzyć się z konsekwencjami swych decyzji i codzienną walką o tożsamość. Kim są Ślązacy? Dokąd należą? Skąd pochodzą? Pytania, które wybrzmiewają także i dziś, będą odbijać się w Waszych uszach dudniącym echem. To właśnie jest Śląsk i jego historia – codzienna i bliska aż do granic zaniemówienia .”
Anna Szczurek, recenzjeksiazek.pl
Człowiek jest w stanie znieść wiele, jednak wyobraźcie sobie tragedię tak wielką, cierpienie tak olbrzymie, które w ostateczności sprawia, że człowiek milknie, zapiera się samego siebie.
„Zaniemówienie”, to książka, którą polecam Wam z czystym sumieniem. Nawet jeśli klimaty typowo wojenne Wam nie odpowiadają, to uwierzcie mi – ta książka i opowieść pochłoną was bez reszty.