Przemoc emocjonalna

Przemoc emocjonalna rozrywa duszę na drobne kawałki, które potem ciężko poskładać w jedną całość. Jest jak cichy, niewidoczny gołym okiem wróg, który skutecznie rani słowami, najdrobniejszymi gestami, których znaczenie doskonale potrafi rozszyfrować jedynie ofiara. Przemoc psychiczną można porównać do zarazy. Niedostrzegalna, rozprzestrzenia się w naszym społeczeństwie, zbierając okrutne żniwo. Cierpią kobiety, dzieci, mężczyźni oraz osoby starsze. Przykre jest to, że choć o przemocy fizycznej mówi się głośno i wyraźnie, tak przemoc emocjonalną i wszystko co z nią związane, traktuje się jak temat TABU.

Wszyscy wiemy jak się przejawia przemoc psychiczna, emocjonalna, ekonomiczna, a tak naprawdę w sytuacjach gdy nasza znajoma, przyjaciółka lub koleżanka otwiera się przed nami, zachowujemy się tak jakbyśmy nie dostrzegali powagi sytuacji. Taka osoba nieraz słyszy ” Przesadzasz”, „W każdym związku bywają gorsze i lepsze chwile”, „Nie dramatyzuj, mogłaś trafić gorzej”, „Widziałaś męża Jolki? Ta to dopiero ma problemy!”. Niejednokrotnie też od małego wpajamy naszym dzieciom okrutne wzorce, które potem mają wpływ na ich dorosłe życie i wybory przed którymi staną. Są to przeróżne sytuacje, które dzieci obserwują, a które po pewnym czasie stają się dla nich całkowicie normalne. Przykład? Tata nie odzywa się ponad tydzień do mamy, bo ta nie zdążyła wrócić na czas z zakupów, lub kupiła coś, co jemu wydawało się być całkowicie zbędne. Tata wylicza mamie pieniądze jedynie na artykuły niezbędne, mama nie ma swoich pieniędzy. Tata jest chorobliwie zazdrosny o mamę, wybuchają awantury, nawet o zwykłe spojrzenie na listonosza. Babcia jest dla wszystkich ciężarem, lepiej będzie jak umrze, tak powiedziała jej mama. Nie mamy kontaktu z babcią, tato zabronił mamie się z nią widywać. Tata powiedział do mamy, że jeśli się nie dostosuje do zasad panujących w naszym domu, to może się wyprowadzić z naszego domu, a o opiece nade mną może zapomnieć.

Oczywiście ofiarą przemocy nie musi być kobieta, jak wspominałam wcześniej przez przemoc cierpią wszyscy niezależnie od wieku czy płci. Przemoc psychiczna, jest niezwykle okrutna. Oprawca zrobi wszystko, wmówi swojej ofierze, że jeśli będzie szukała pomocy, to i tak nikt jej nie uwierzy, przecież nie ma dowodów! Przemoc psychiczna, często zostaje ukryta za zamkniętymi drzwiami, oprawca w domu jest okrutny,  bezlitosny, natomiast przy znajomych znakomicie odgrywa rolę kochającego męża, troskliwej córki, dobrej żony, wymarzonych rodziców.

Nie ma na co czekać, łap kartkę, długopis/pisak lub ołówek i razem z Nami nagłaśniaj hasło kampanii „Kluczowa decyzja jest w Twoich rękach”. Niech ta wieść dojdzie do wszystkich ofiar, żeby wiedziały, że nie są same, że są osoby, fundacje które chętnie im pomogą wyjść z trudnego związku, oraz stanąć na nogi po rozwodzie z oprawcą. Niech wszyscy, którzy stosują przemoc wiedzą, że ich działania są KARALNE i nie mają zgody społeczeństwa na takie zachowania.

10-11 marca miałam przyjemność wziąć udział w trwającej do dnia dzisiejszego (i jeszcze dłużej ;)) kampanii społecznej Za Zamkniętymi Drzwiami, której pomysłodawcą jest Klaudia Czapkiewicz-Ziółek (Niezłe Ziółko) Fundacja 3-4 Start! , Kobiety dla Kobiety oraz Tęcza Centrum Psychologiczno Terapeutyczne.

„Kampania ma na celu uświadomienie kobietom, jak powszechnym problemem jest przemoc psychologiczna oraz ekonomiczna w związkach, mimo coraz większej liczby informacji nt. przemocy w rodzinie, nadal zbyt wiele osób nie zdaje sobie z sprawy z tego, że są ofiarami: – Naszymi działaniami chcemy zwrócić uwagę na ten ważny temat i przypominać, że psychiczne znęcanie traktowane jest jak przestępstwo. Równocześnie kobietom, które dostrzegają już problem, chcemy wskazywać dalszą drogę.(…) Chcemy mówić o tym głośno, by ofiary przemocy wiedziały,że prawo jest po ich stronie,a także że jest wiele instytucji które mogą jej pomóc.”


Czy zdarza się, że ktoś Tobie bliski… 
• Popycha, policzkuje, bije, szarpie Ciebie ?
• Traktuje w sposób, który Cię rani ?
• Obrzuca Cię obelgami, wyzwiskami ?
• Zmusza do robienia rzeczy, które są dla Ciebie poniżające ?
• Domaga się ograniczenia Twoich kontaktów z bliskimi, przyjaciółmi i znajomymi ?
• Spowodował, że w trakcie trwania waszego związku zerwałeś/aś
kontakty z przyjaciółmi/rodziną ?
• Straszył Cię, że pobije Twoich przyjaciół/bliskich, jeśli będą próbowali
Ci pomóc ?
• Kontroluje w pełni wszystkie wydatki w domu i każe prosić Cię
o pieniądze ?
• Oboje uważacie, że to Twoja wina ?
• Skłania Cię do kontaktów seksualnych, mimo że nie masz na to ochoty ?
• Zmusza Cię do uprawiania praktyk seksualnych, które Ci się nie podobają ?
• Grozi, że zrobi Tobie i twoim bliskim krzywdę, zabije, zrani ?
• Grozić, że zabije twoje zwierzę ?
• Uważa, że zasługujesz sobie na takie traktowanie ?
• Zachowuje się jak gdyby przemoc była niczym wielkim, zaprzecza nadużyciom lub mówi, że jest to twoja wina?
• Uważa, że wszystko robi dla Twojego dobra ?
• Niszczy Twoją własność ?
• Grozi popełnieniem samobójstwa lub zabiciem Ciebie ?
• Groził Ci nożem, siekierą, bronią palną lub innym narzędziem ?
• Grozi, że zabierze Ci wszystko (dzieci, pieniądze, dom), jeśli nie będziesz mu posłuszna ?
• Wywołuje u Ciebie poczucie zagrożenia, strachu we własnym domu ?
• Zachowuje się wobec dzieci w sposób budzący Twój sprzeciw ?
• Przeprasza Ciebie, kupuje prezenty po tym jak Cię zranił ?
Jeśli choć jedno zdanie opisuje to co przeżywasz, istnieje duże prawdopodobieństwo ,że doświadczasz przemocy. Nie czekaj dłużej – daj sobie pomóc!

PAMIĘTAJ! 
• Nie ma nic wstydliwego w szukaniu pomocy, gdy padasz ofiarą przemocy.
• Sytuacja, w której się znalazłaś(łeś) nie jest Twoją winą, winny jest jedynie Twój oprawca i to on powinien się wstydzić.
• Każdy człowiek ma prawo do nietykalności osobistej oraz nienaruszalności godności.
• Istnieje różne formy przemocy. Jest również przemoc psychiczna i ekonomiczna – nie musisz mieć siniaków, otarć, złamanych kości by być ofiarą przemocy w rodzinie.
• Przemoc w rodzinie fizyczna jak i psychiczna jest przestępstwem ściganym przez prawo. Nie chroń swojego kata – nie zasłużył na to.
• Przemoc d zdarza się w każdej grupie społecznej, niezależnie od poziomu wykształcenia czy sytuacji ekonomicznej.

Ważne telefony, gdzie możesz zwrócić się o pomoc.
• Krakowski Telefon zaufania 124137133 (w godzinach 16-21)
• Do naszej Fundacji 3-4-Start , gdzie otrzymasz bezpłatną pomoc prawną oraz konsultację psychoterapeutyczne, a także informację, gdzie można zwrócić się o dalszą pomoc.
telefon 730343450, 730343452 i email: biuro@fundacja3-4-start.pl

• Do krakowskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej dla osób dotkniętych przemocą ul.Radziwiłowska 8b Tel. 124219282
• Do Ośrodka dla osób dotkniętych przemocą os.Krakowiaków 46 tel. 124258170
• Jeśli nie jesteś z Krakowa i okolic małopolski zgłoś do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Twojej okolicy, który zaoferuje między innymi: darmowy pobyt na terenie ośrodka do 3 miesięcy, diagnozę oraz poradnictwo: psychologiczne, pedagogiczne, socjalne, medyczne, prowadzenie terapii indywidualnej oraz grupowej.
• Ogólnopolskie Pogotowie Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” 22 668 70 00
• 800 12 01 48 – „Zatrzymaj przemoc” Policyjny telefon zaufania (numer bezpłatny)
• Pracownik socjalny w Twoim regionie (MOPS lub GOPS), który skieruje Cię do odpowiedniej instytucji.
• Poinformuj o fakcie znęcania się nad Tobą i Twoją rodziną Policję lub Prokuraturę.
• Jeżeli zostałaś(łeś) pobity lub twoje dzieci zostały pobite zgłoś się na pogotowie i poproś lekarza o pomoc oraz obdukcję.

Po przywitaniu uczestników przez Klaudię, oraz po krótkim zapoznaniu się ze wszystkimi, rozpoczęły się bardzo ważne warsztaty i prelekcje. Jestem pewna, że każda z nas wyniosła z nich wiele cennych informacji.

Jako pierwsza wystąpiła pani Renata Borysiak Psychoterapeutka z Centrum Psychologiczno – Terapeutyczne „Tęcza”, poprowadziła prelekcję „Między Nami” mówiącą w szczególności o tym jak powinny wyglądać zdrowe relacje w rodzinach, oraz o tym jak te złe wzorce wpływają na dorosłe życie dzieci, które wychowują się w rodzinach dotkniętych przemocą.

Katarzyna Bigosińska, koordynatorka z Centrum Rozwodowego Kobieta i Rozwód w Krakowie, opowiedziała nam między innymi o tym dlaczego ofiary przemocy nie odchodzą od partnera. Poruszony został również temat toksycznych związków, przemocy w rodzinie, oraz rozwodu jako sposobu na ochronę ofiary i jej dzieci.

I tak nastał czas na słodki poczęstunek i obiad. Ten piękny i pyszny tort, specjalnie na tę okazję przygotowała Anna Chwastowska ze Słodkiej Krainy Czarów. Niejeden raz miałam przyjemność skosztowania wypieków Ani, i mówię wam, za każdym razem dosłownie się rozpływam !

Już dawno moje kubki smakowe nie zostały tak rozpieszczone jak właśnie podczas tego weekendu! Hotel Górski Raj, który nas gościł, zapewnił nam pyszne dania i desery!

Najedzone, rozpoczęłyśmy kolejne warsztaty i prelekcje. Tym razem jako pierwsza wystąpiła Sylwia Batko, która poprowadziła warsztaty o kobiecej sile i intuicji, inspirowane książką Clarisa Pinkola Estes „Bięgnąca z Wilkami”.

Eliza Żywiecka, autorka książki „Kobietą Być” opowiedziała nam swoją historię. Mówiła o toksycznych związkach, złych wyborach, przemocy emocjonalnej, której sama doświadczyła. Książkę polecam wam z czystym sumieniem.

Następnego dnia, zaraz po pysznym śniadaniu zostało postawione przed nami ważne zadanie. Każda z nas, z gliny, miała ulepić opiekuna, który w kocowym wydaniu miał trafić na charytatywną aukcję 🙂 Oczywiście od razu zadzwoniłam do męża, coby wstydu nie było i ostrzegłam go, że moją figurkę musi wykupić, i to bez marudzenia 😀

Zgadniecie,która figurka jest moja? Tak, ta bez głowy w kapturze 😀 Mój brat uznał, że chyba za dużo w Diablo grałam …. No cóż … 😀

Kolejne i ostatnie w programie było spotkanie z bohaterką książki Ambasadorowa, panią Beatą Gołaszewską. Recenzję książki możecie znaleźć na moim blogu, kilka wpisów wcześniej. Pani Beata  podczas rozmowy z panią Agnieszką Domeracką, opowiedziała nam o tym jak powstała książka, oraz o swoim życiu i przemocy ekonomicznej i emocjonalnej, której doświadczyła będąc w związku małżeńskim z ambasadorem. Ta rozmowa pokazała nam, że przemoc dotyka nie tylko biedniejsze rodziny, ale tak jak wspominałam na samym początku, dotyka KAŻDEGO.

Pożegnanie i podziękowania od Prezes Urszula Dąbrowska-Czapkiewicz i Klaudia Czapkiewicz-Ziółek wręczenie uroczystych certyfikatów i upominków dla Ambasadorów fundacji, min. właścicielowi Hotelu za wsparcie kampanii i osób zaangażowanych w działania organizacji.

Można też wspierać działania Fundacji, wpłacając datek na numer konta : 84 1020 2892 0000 5102 0619 7000 , w tytule wpisując  „Za zamkniętymi drzwiami” pomoc ofiarom przemocy psychicznej i ekonomicznej”, można to również zrobić kupując przedmioty poprzez Allegro Charytatywnie, gdzie fundacja ma swoje konto >>> klik <<<

Organizatorzy :

Krakowska Fundacja 3-4-Start  i Centrum Psychologiczno-Terapeutyczne „Tęcza”

Partner Strategiczny : Hotel Górski Raj

Partnerzy merytoryczniCentrum Rozwodowe „Kobieta i Rozwód” Kraków|ElementEarth|

B. A Paris autorka bestsellera „Za zamkniętymi drzwiami” wyd. Albatros

|Dlaczemu |„Ambasadorowa” – kochaj i walcz o siebie| Agnieszka Domeracka| Kobietą Być – Eliza Żywicka| | Fenomen Kobiecości

TORT: SŁODKA KRAINA CZARÓW

Akcję wspierali  :

Foxgames  | Wydawnictwo Albatros| Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne GWP| Zysk i Spółka Wydawnictwo|

Wydawnictwo Otwarte| A-Derma | Ducray | NEAUTY MINERALS| Artepoint|  BISPOL| Media Rodzina| Miodziki.pl| MamiNoko.pl| Socialdruk| Monika Szadkowska Fenomen Kobiecości| Niezłe Ziółko Blog| Dream Factory| Krakowska Jaskinia Solna|

Klucz do zamkniętych drzwi : Agnieszka Jachyra

Grafiki dot. przemocy : Rysotwory

Plakat: Rysunki Anny L

Fotoreportaż i sesje kobiece: Iwona, Iza z Kocie Kadry i  wizaż Ania Zatorska – Charakteryzatorska

Videoreportaż : Kamil Cichoń z CreAdd 

Patroni medialni:

TVP3 Kraków | Imperium Kobiet | Ohme – magazyn dla Kobiet | MamoPracuj| OFFSET magazyn

Chcemy być rodzicami| Kobieca Sprawa| Radio Pogoda| Kobietoteka|