Domowa czekolada kokosowa

Znacie to uczucie, kiedy bardzo ale to bardzo chce się wam czegoś słodkiego, a w domu albo nie ma nic, albo na sklepowych półkach brakuje produktów godnych uwagi? Ja znam to doskonale! Tym bardziej teraz odkąd przeszłam na dietę, zaczęłam zwracać uwagę na to co jem i co je moja rodzina.
Postanowiłam, że w naszym domu nie ma miejsce na sklepowe śmieciowe słodycze, od teraz będziemy jeść zdrowiej i bardziej świadomie.
Tak samo koniec z przemycaniem słodyczy dla wnuczki przez babcie (wiem, że to czytacie ) w razie złamania zakazu bardzo się pogniewamy !
Dobra, ale do rzeczy, dziś naszła mnie ochota na czekoladę… w domu żadnej nie mamy, ale mamy wiele składników z których można ją zrobić. Dlatego nie czekając długo zabrałam się do roboty 🙂

Łapcie przepis

♥ 2-3 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego, ja dodałam ten który pachnie i smakuje kokosowo
♥ 2 łyżki masła orzechowego
♥ 2-3 łyżki kakao
♥ łyżka miodu/syropu klonowego lub innego dowolnego
♥ wiórki kokosowe
♥ Po rozpuszczeniu oleju kokosowego, dodałam do niego masło orzechowe, oraz pozostałe składniki (wiórki kokosowe możecie dodać lub nie, możecie wysypać nimi spód formy do czekolady lub innych foremek, jeśli wybieracie formy to koniecznie te gumowe, jeśli nie mace, to spód pojemnika i jego boki wyłóżcie papierem do pieczenia).
♥ Masę przelewacie do pojemników/pojemnika (można dodać ulubione dodatki -bakalie czy owoce)  ♥ wstawiacie do zamrażalnika na około 20-35 minut.
♥ Gotową czekoladę przechowujcie w lodówce.
 Smacznego!

 

Jeśli chodzi o foremki, to przeszukałam większość sklepów internetowych i ceny takiej prawdziwej foremki, z której wyjdzie nam piękna tabliczka czekolady, zaczynają się od 25 zł. Jak to wygląda w sklepach stacjonarnych nie mam pojęcia. Jeśli lubicie ryzyko i dłuższe oczekiwanie na paczkę, możecie taką formę zamówić na AliExpress gdzie ceny są znacznie niższe, a za jedną formę zapłacicie około 6 zł (wysyłka w większości jest darmowa).