Kilka słów o planowaniu wakacji

Tak wiem, że jest dopiero luty. Tak wiem, że do wakacji pozostało jeszcze troszkę czasu. I pewnie większość z Was stwierdzi, że na planowanie wakacji 2018, jest jeszcze czas, to ja jednak pozwolę sobie się z tym nie zgodzić. Od zawsze uważałam, że im wcześniej zaczniemy planować wakacyjny wyjazd, tym przyjemniej go spędzimy.
Dlaczego warto planować wakacje z większym wyprzedzeniem ? 

Z wielu powodów! Przykładowo podam w tej chwili dwa, najistotniejsze moim zdaniem powody.  Im szybciej zaczniemy szukać miejsca, w którym chcemy zalegnąć na czas urlopu, tym większą mamy szansę na zarezerwowanie noclegu idealnego. Błachy powód? Wyobraźcie sobie, że na początku lutego próbowałam zaklepać sobie nocleg na tegoroczne wakacje, i co? Nico! Wszędzie gdzie zadzwoniłam, informowano mnie o braku wolnych miejsc w danym terminie. Przez mój planowany pobyt w szpitalu, niestety będziemy musieli porzucić myśl o ponownym wyjeździe do Chorwacji. Jednak nic straconego, w naszym kraju jest wiele pięknych miejsc,w których jeszcze nas nie było! Może uda nam się to nadrobić w tym roku ?

Kolejnym powodem niewątpliwie jest budżet, a raczej jego ustalenie i zebranie. Gdy wiemy już gdzie chcemy jechać, oraz jaki jest przybliżony koszt noclegu, spokojnie przez kolejnych kilka miesięcy możemy zacząć na ten wyjazd oszczędzać. Brzmi logicznie, prawda? Skupmy się teraz na szczegółach.

Od czego zacząć planowanie wakacji? 

Od kierunku w którym chcemy się udać i miejsca w którym chcemy je spędzić. Wydaje mi się, że bez tego kolejnych kroków nie wcielimy w życie, lub nie będzie to takie proste.

Gdy będziemy już wiedzieli, że np. w tym roku balujemy nad morzem, lub w Chorwacji, śmiało będziemy mogli przejść do kroku kolejnego, czyli planu wyjazdu. Jak wiadomo wakacje to nie tylko posiedzenia na plaży, czy górskie wspinaczki. Podczas urlopu chcemy zwiedzać i dobrze się bawić. Dlatego planując wakacje, zróbcie listę miejsc, które chcielibyście odwiedzić. Mowa tutaj o miejscach, do których za wstęp będziecie musieli zapłacić (muzea, parki narodowe, parki rozrywki itp.)

Ostatni krok jest chyba najtrudniejszy. Przechodzimy do planowania budżetu. O czym powinniśmy pamiętać przy jego ustalaniu?

Poniżej znajdziecie listę wydatków podzielonych na trzy kategorie, koszty podstawowe, koszty dodatkowe, czyli takie które łączą się z miejscem docelowym naszego wyjazdu, budżet ratunkowy, oraz koszty związane z przyjemnościami 🙂

 • Zakwaterowanie
 • Koszty przejazdu (najlepiej w obie strony, wszak wrócić kiedyś też trzeba:D)
 • wyżywienie
 • opłaty za parking
 • winiety
 • komunikacja miejska
 • wypożyczenie sprzętu
 • sprzęt który będzie nam potrzebny, a nie chcemy korzystać w wypożyczalni
 • wizy
 • usterki/awarie
 • leczenie
 • kwota awaryjna w razie potrzeby (zgubiony portfel, kradzież auta itp)
 • pamiątki
 • bilety wstępu 

Ok, trudniejsza część za nami, choć przed nami stoi kilka kolejnych wyzwań. Jeśli chcemy wypocząć w naszym kraju to zastosowanie się do powyższych kroków, w zupełności powinno nam wystarczyć. Jeśli jednak planujemy wakacje za granicą, konieczne będzie wprowadzenie kilku innych. Jakich? Pisałam o tym w tamtym roku we wpisie Wakacje za granicą – 5 złotych wskazówek, jak się do nich przygotować, oraz Co warto zrobić przed wyjazdem.

A może wyjazd z biurem podróży? 

Dla mnie najważniejsze jest, żeby się dobrze bawić i miło spędzić czas z rodziną. Nie jest ważne czy wszystkie formalności załatwiamy sami, obdzwaniamy tysiące kwater z zapytaniem o dostępny termin, czy znając jedynie miejsce docelowe, zdajemy się na biuro podróży. Jednak biuro podróży to idealny wybór dla osób zabieganych, lub dla tych które najzwyczajniej w świecie nie przepadają za tym całym przedwakacyjnym chaosem. Pozwólcie, że posłużę się przykładem. Organizując wakacyjny wyjazd z biurem podróży, na rezerwację nigdy nie jest za późno, a Wam zamiast tysiąca wykonanych telefonów, wystarczy jedynie kilka kliknięć.

Gdzie na wakacje? Wybierz idealne miejsce dla siebie z biurem podróży Itaka!

Wchodząc na stronę biura podróży Itaka, możecie wybierać spośród różnych kierunków wakacyjnych wyjazdów. Do wyboru macie między innymi Chorwację, Bułgarię, Włochy, Grecję, Cypr. Więcej miejsc znajdziecie na stronie Itaki.

Z wybranego miejsca docelowego przechodzimy prosto do oferowanych przez biuro podróży Itaka wycieczek. Znajdzie się tutaj czas zarówno na wypoczynek jak i na zwiedzanie. O nic nie musimy się martwić, nic załatwiać. Full pakiet w cenie wyjazdu.

Itaka na Lato 2018

Inną możliwością jest rezerwacja poprzez biuro podróży hotelu w wybranym przez nas miejscu. Wystarczy, że wejdziecie na podstronę z ofertami na lato. Według mnie jest to opcja najlepsza. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, nie przepadam za wycieczkami podczas których mam wszystko zaplanowane i narzucone odgórnie. Lubię mieć poczucie swobody. A właśnie taką swobodę i niezależność, dają oferty na letnie wyjazdy. W dodatku gdy wyruszamy gdzieś po raz pierwszy, możemy czuć się bezpieczniej. Sprawdzony hotel, oferta dostosowana dla rodzin z dziećmi, osób niepełnosprawnych, a do tego zniżki i promocje. no czego chcieć więcej?

Kolejnych kilka kliknięć i po odznaczeniu terminu przyjazdu, wyjazdu i ilości osób dorosłych i dzieci, możemy spokojnie wybierać spośród tysiąca ofert hoteli.

Z moich wywodów to tyle, ciekawa jestem jak Wy planujecie swoje wakacje. Koniecznie dajcie mi znać, jak Wy planujecie swoje wakacje 🙂