Jak przygotować się do wizyty w Poradni Endokrynologii Ginekologicznej ?

Ciągły stres, zła dieta, brak czasu na odpoczynek. To tylko trzy z wielu elementów, mających niekorzystny wpływ na kobiecą równowagę hormonalną. Jestem pewna, że niejednokrotnie spotkałyście się ze stwierdzeniem, że za dane zachowanie czy przysłowiowe muchy w nosie, wzrost lub spadek wagi, odpowiadają hormony. I niestety w większości przypadków jest to prawda.

Hormony wytwarzane są przez gruczoły dokrewne oraz tkanki, a nasza krew rozprowadza je po całym organizmie. Przysadka mózgowa, tarczyca, podwzgórze czy trzustka to niewielka część „systemu zarządzania”, który steruje naszymi hormonami, wysyłając je w roli „kurierów” do szczególnych narządów, tkanek czy komórek.

I to właśnie dzięki tym hormonom i informacjom, które przekazują dalej, nasz organizm działa sprawnie i bezproblemowo. Niestety problemy zaczynają się w chwili, gdy nasza równowaga hormonalna zostaje zaburzona, przez jeden z niekorzystnych czynników. Jak wcześniej wspominałam może to być zła dieta, brak ruchu, czy ciągły stres, tego jest naprawdę bardzo dużo i często jest to indywidualna sprawa danej osoby.

W chwili gdy z naszymi hormonami dzieje się coś niedobrego, w naszym kobiecym organizmie możemy zaobserwować pewne zmiany. Najczęściej spotykane jest zaburzenie cyklu miesiączkowego, problem z zajściem w ciążę, utrata lub znaczny wzrost wagi, problem z wypadającymi włosami  czy ciągłe zmęczenie. W takich sytuacjach najczęściej wybieramy się do lekarza pierwszego kontaktu czy ginekologa.

Gdy wprowadzone leczenie nie przynosi rezultatów a wyniki badań nie są jednoznaczne, lub wyraźnie wskazują na zaburzone hormony, wtedy otrzymujemy skierowanie do poradni/kliniki endokrynologii ginekologicznej. 

Warto nadmienić też, że jeśli WY nie widzicie poprawy, lekarz nie zleca dodatkowych badań i czujecie, że wasz przypadek jest bagatelizowany, nie bójcie się skonsultować z innym lekarzem. Gdybym po raz któryś nie zmieniła lekarza, nie trafiłabym do kliniki… Dalej prosiłabym się o zlecenie badań, a mój stan zdrowia nadal by się pogarszał.

Klinika/Poradnia Endokrynologii Ginekologicznej

Wizyta w poradni bardzo przypomina wizytę u ginekologa. Lekarz przeprowadzi z wami szczegółowy wywiad oraz w razie konieczności wykona badanie ginekologicznez szczególnym naciskiem na badanie ultrasonograficzne jajników.

Na pierwszą wizytę warto się jednak przygotować. Jeśli nie miałyście wcześniej wykonywanych badań krwi, tarczycy itp. wybierzcie się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego. Wszyscy dobrze wiemy, jak funkcjonuje nasza służba zdrowia, dlatego czasem warto wziąć sprawy we własne ręce. Poproście o skierowanie na badania w kierunku zaburzeń hormonalnych, i wyniki zabierzcie na wizytę do poradni. Każda wizyta wygląda inaczej. W moim przypadku wystarczyła rozmowa z lekarzem, po której od razu otrzymałam skierowanie na oddział.

Na oddziale

Na oddział zostaniecie przyjęte w pierwszym dniu krwawienia. Dlatego podczas problemu z regularnym miesiączkowaniem, konieczna będzie wizyta u ginekologa w celu jego przywrócenia. UWAGA! podczas oczekiwania na termin przyjęcia na oddział, nie możecie brać żadnych hormonów. Mogą one zaburzyć wyniki badań, które będą przeprowadzone w szpitalu. Wiele z nas zapewne jest przerażona myślą o szpitalu, ja sama jestem. Jednak trzeba spojrzeć na to z innej strony. Z chwilą przekroczenia progu szpitala, będziecie miały przeprowadzone wszystkie konieczne i niezbędne badania, które jasno wskażą przyczynę waszych problemów.

Jeśli macie swoje doświadczenia z wizytą w przychodni endokrynologii ginekologicznej,czy pobytem na oddziale dajcie znać w komentarzach <3