Najpiękniejsze książki dla dzieci od 8 do 12 lat

Ostatnio biblioteczka Młodej rozrosła się o kilka ciekawych tytułów. W dużej mierze przyczyniły się do tego Warszawskie targi, podczas których dosłownie nie byłam w stanie się powstrzymać i co stoisko, musiałam coś kupić… Gdyby nie limit na karcie i mała ilość gotówki w portfelu, stałabym się prawdziwym bankrutem…

Ale nie ma tego złego, prawda. Młoda ma przynajmniej co czytać, a me matczyne serce rośnie, widząc ją z książką w rękach. Ostatnio postanowiłyśmy stworzyć dla was wpis, w którym, pokażemy książki, które naszym zdaniem, powinny się znaleźć na półce każdego dziecka.

Przygotujcie się zatem, usiądźcie wygodnie z pyszną kawą/herbatą w dłoni, gdyż troszkę tego będzie 😉 

Książki Davida Walliamsa są dosłownie przepełnione dobrym humorem, w tych książkach znajdziemy nie tylko wcześniej wspomniany humor, ale także problemy z którymi borykają się dzieci. Ten mix, świetnie wpływa na wyobraźnię dzieciaków, w swój sposób do nich przemawia, i wciąga na długie godziny.

Demoniczna dentystka, niezależnie od stanu dziecięcego uzębienia, zachwyci idealną mieszanką humoru i dreszczyku grooozy.

„STRZEŻCIE SIĘ.
TA OPOWIEŚĆ TO HORROR. Z CAŁKIEM SPORĄ DAWKĄ ZMYŚLONYCH SŁÓW.

Miasto spowiły ciemności. Pod osłoną nocy działy się dziwne rzeczy. Przed snem dzieci wkładały swoje mleczaki pod poduszki i czekały, aż zębowa wróżka zostawi im pieniążek. Ale rankiem znajdowały same okropieństwa. Martwego ślimaka. Żywego pająka. Całe setki skorków pełzających pod poduszką. Albo coś o wiele, wiele gorszego…
To musiała być sprawka złych mocy. Kto lub co za tym stało?
Jakim cudem niepostrzeżenie wkradało się do dziecięcych sypialni?
Odpowiedź znajdziesz już w październiku w książce Davida Walliamsa
Pilnuj zębów! „

 

Babcia Rabuś, piękna książka ukazująca, jak wiele babcie i dziadkowie są w stanie zrobić i poświęcić dla swoich wnucząt. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich dzieciaków, które wizyty u dziadków odbierają jako nudny obowiązek, tak jak nasz główny bohater Ben. Dla chłopca babcia, była jedynie nudą, w dodatku pachnącą … kapustą, staruszką. Wszystko zmienia się w chwili, gdy Ben odkrywa, ukryte w puszce po ciasteczkach klejnoty. Od tej chwili, nic nie jest takie jak było wcześniej. Rozpoczyna się przygoda.

Tomek Łebski, na zdjęciu 4 część. Mega fajna książka utrzymana w stylu Dziennika Cwaniaczka, czy Kacpra Niewypała. Więcej dodawać nie muszę, kto zna przytoczone przeze mnie książki, ten doskonale wie, że ta książka będzie hitem, dla każdego małego czytelnika. Dużo humoru, dużo rysunków, zmniejszona ilość tekstu. To wszystko sprawia, że po większej i poważniejszej lekturze, mały czytelnik ma szansę oderwania się i zrelaksowania przy czymś o wiele lżejszym.

Serafina i czarny płaszcz, ukrywana w piwnicach, pełnej przepych rezydencji, dziewczynka o niezwykłym wyglądzie, wyrusza na pomoc porywanym co noc dzieciom. Jedyny trop prowadzi do  złowieszczego mężczyzny w czarnym płaszczu. Czy Serafina, zyska sprzymierzeńców, uratuje zaginione dzieci, a do tego da radę zmierzyć się z prawdą o swoim pochodzeniu? To wszystko i jeszcze więcej, znajdziecie w książce, która wpadnie w gusta dziewczynkom, znudzonym przekoloryzowanymi księżniczkami i książętami na białych rumakach.

Moja najlepsza przyjaciółka i inni wrogowie, dziewczęca wersja Tomka Łebskiego. Lekka, prosta i przyjemna w odbiorze.

Wielka ucieczka dziadka, to kolejna przesycona książka dla dzieci autorstwa Davida Walliamsa. Dziadek, który ze względu na problemy z pamięcią (ciągle uważa, że toczy się druga wojna światowa) został umieszczony w domu spokojnej starości o wdzięcznej nazwie „Zmierzch Życia”. Niestety nie czuje się tam dobrze, a samo miejsce narzuca skojarzenia, z obozem jenieckim. Dlatego postanawia stamtąd uciec, a w swój niecny plan, wciąga swojego wnuczka. Czy uda im się przechytrzyć personel domu opieki, i niezwykle czujną siostrę przełożoną pannę Wieprzyk?

Dlaczego oczy kota świecą w ciemności, to książka o której nakręciłam filmik, i o której już wam pisałam. Tak bardzo nam się podoba, że i teraz musimy o niej wspomnieć. Znajdziecie w niej wiele, fajnie napisanych, ciekawostek ze świata zwierząt. Film, recenzja.

O chłopcu, który pływał z piraniami, kolejna wciągająca książka z przesłaniem. Pisałam o niej tutaj.

Wyobraźcie sobie sytuację, w której znalazł się pewnien chłopiec, Stalney. Jego tata stracił życie w tajemniczym wypadku, a mama zamarła zaraz potem (z rozpaczy pękło jej serce). Stan trafił więc do swojej cioci i wujka. Niestety, stocznia w której pracował wujek chłopaka, zostaje zamknięta. Nad dom Pottsów, nadciągają czarne chmury.

 

Encyklopedia: Zdobycze techniki, książka która zachwyci, każdego przyszłego inżyniera, majsterkowicza, czy po prostu zaspokoi dziecięcą ciekawość.

Wiem i potrafię, kurs fotografii dla dzieci, jeśli wasze dziecko uwielbia cykać zdjęcia, lub kręcić krótkie filmiki, to ta książka, będzie w sam raz dla niego. Pięknie ilustracje, pomysły na zdjęcia, czy wyjaśnienia napisane prostym językiem, sprawią, że dziecko będzie zachęcone do rozwijania swoich pasji.

Kroniki Spiderwick, trójka rodzeństwa wraz z mamą, przeprowadza się do domu, w którym wcześniej mieszkała ich ciocia. W jedym z pomieszczeń rodzeństwo, odnajduje starą księgę, w której aż roi się od opisów tajemniczych stworzeń.

Kroniki Spiderwick to opowieść, którą zna każdy fan magicznych stworów, niesamowitych zdarzeń i nieoczekiwanych przygód. Na jej podstawie powstał film, który ogląda się z wypiekami na twarzy.
Simon, Mallory i Jared przeprowadzają się do starego domu na odludziu. W tajemniczym pokoju rodzeństwo natyka się na tajemniczą księgę napisaną przez niejakiego Artura Spiderwicka. Autor twierdzi, że fantastyczne stwory istnieją naprawdę. Niedługo potem dzieci spotykają domowego skrzata i muszą stawić czoła złośliwym goblinom. I zaczynają się zastanawiać, co jeszcze może czaić się pod łóżkiem…

Dziennika Cwaniaczka i Kacpra Niewypała, opisywać chyba nie muszę? Zna je dosłownie każdy młody czytelnik, i obie te pozycje są godne polecenia.

Krwawy Pierścień, kryminał dla najmłodszych (w wieku 9 +). Siła przyjaźni, tajemnica i książka trzymająca w napięciu do ostatniej strony, to jest to co ja i Młoda lubimy najbardziej 😉

Daniel niezbyt przyjemnie przeżywa przeprowadzkę na stałe do Barcelony, w której dotąd często spędzał wakacje z rodzicami. Tęskni za dawną szkołą, kolegami, a przede wszystkim denerwuje go nowy kolega z ławki – Jakub, Szwajcar, z którym nie bez powodów nie rozmawia prawie nikt w klasie. Wszystko zmienia się gdy… umiera żebrak. Daniel poznaje Lolę i mimowolnie wplątuje się w historię poszukiwania najbardziej tajemniczego obiektu ostatnich stuleci.

 

Jeśli niczego nie pominęłam, to właśnie tak wygląda nasza, aktualna lista ulubionych młodzieżowych i dziecięcych książek. Zbliżają się wakacje, więc czasu do czytania będzie aż za dużo, więc coś mi się wydaje, że obie nasze biblioteczki, mocno się powiększą 🙂 I przy czym Małż, najęczy się niemiłosiernie o kurczącym się miejscu w naszym domu…. Ale przecież, tu się poprzestawia, tam się coś wyrzuci…. Prawda?

A czy wy macie swoich faworytów wśród książek dla dzieci?

Wrzucajcie swoje linki i tytuły !