Nadwaga i otyłość- wrogowie naszej płodności

Witajcie, dziś postanowiłam poruszyć kolejny, bardzo istotny temat związany z niepłodnością. Coraz więcej par, ma problem z zajściem w ciążę. Choć przyczyn niepłodności jest wiele, dziś postanowiłam napisać troszkę o otyłości i nadwadze, które, niestety, mocno komplikują, starania o upragnioną ciążę.

Nadwaga a otyłość

Nadwaga, to nic innego jak nadmiar tkanki tłuszczowej w stopniu umiarkowanym. Czyli w sytuacji gdy nasza waga, nie jest drastycznie większa niż być powinna.

Otyłość, to już coś znacznie gorszego. Naszej tkanki tłuszczowej jest za dużo, a co za tym idzie, ważymy o wiele, wiele więcej niż powinniśmy.

Nadwaga i otyłość zaburzają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jeśli nie jesteście pewni, czy borykacie się z nadwagą czy już z otyłością, możecie to sprawdzić w bardzo prosty sposób, obliczając wskaźnik BMI. Obliczamy go według wzoru: masa ciała wyrażona w kilogramach podzielona na wzrost wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu.
BMI = masa ciała (kg) : wzrost (m)²
O nadwadze mówimy, gdy BMI przekroczy wartość 25, a o otyłości, gdy BMI jest powyżej 30.

W internecie można znaleźć proste kalkulatory, które szybko obliczą waszą wartość BMI. Poniżej podaję wam, normy ustalone przez Światową Organizację Zdrowia.

BMI = 18,5 – 24,9 – prawidłowa masa ciała
BMI < 18,5 – niedowaga
BMI > 25 – 29,9 – nadwaga
BMI > 30 – otyłość

Tkanka tłuszczowa a płodność

Ok, jeśli już mamy jasność, czy naszym ciałem rządzi nadwaga, czy może jej kumpela otyłość, teraz powinniśmy dowiedzieć się, jak te dwie zarazy wpływają na naszą płodność. W obu przypadkach, będziemy cierpieć na nadmiar tkanki tłuszczowej, który niestety zaburza nam prawidłowe działanie hormonów reprodukcyjnych.

Drodzy Panowie, w waszym przypadku, zbędne kilogramy sprawiają, że zmniejsza się ilość testosteronu, oraz dochodzi do hipogonadyzmu hipogonadotropowego, czyli wtórnej niewydolności jąder.

Natomiast u nas drogie Panie, sprawa wcale nie wygląda lepiej. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że mamy o wiele bardziej przegwizdane. Ponieważ, nie dość, że nadwaga i otyłość, będą przeszkadzać w zajściu w ciążę, to jeszcze mogą stać się zagrożeniem dla płodu, jeśli uda nam się w tą ciążę zajść.

Pamiętajcie, że nadwaga i otyłość, mogą być jednym z wielu przeciwwskazań do in vitro, a także mogą być przyczyną nieudanego zabiegu.


Zrzucamy zbędne kilogramy, czyli chudniemy! – Z głową.

Najlepszą metodą zdrowego odchudzania (a o takie nam chodzi), jest wyrobienie w sobie nawyku, do spożywania regularnych i zdrowych posiłków. Jeśli dużo pracujecie i nie jesteście w stanie sami przygotować zdrowych posiłków, skorzystajcie z oferty firm, które zrobią to za was!

Jedną z nich ( i polecaną przez Ewę Chodakowską) jest Eat Zone, dostawca cateringu dietetycznego.

https://www.eatzone.pl/

Ważne jest również, wprowadzenie do naszego planu dnia, ćwiczeń. Nic tak nie spala zbędnego tłuszczyku jak aktywność fizyczna! Oczywiście, nie mylimy tutaj zdrowego ruchu i aktywności fizycznej z wyjściem do sklepu po bułki. Tutaj trzeba się spocić. Wyjdźcie na rower, kupcie rolki lub wybierzcie się na basen czy siłownie. Wszakże przyświeca wam wspólny i jakże ważny cel.

To jak będziecie się odżywiać, jak zadbacie o swoją formę podczas starań o maleństwo, zaprocentuje w chwili gdy po wielu trudach wasze wysiłki zostaną nagrodzone upragnioną ciążą.

Pamiętaj aby nie iść na łatwiznę. Tylko zdrowa i zrównoważona dieta oraz regularne ćwiczenia, pomogą ci zgubić zbędne kilogramy, oraz stworzyć zdrowy dom na najbliższe 9 miesięcy, dla upragnionego maluszka.