Daj w nos niepłodności, 5 sposobów na podniesienie serotoniny

Niepłodność pozbawia nas szczęścia. Jest to fakt, któremu nie sposób zaprzeczyć. Ciągłe wizyty u lekarzy, godziny spędzone w poczekalniach, miliony wydane na leki i cudowne suplementy, które mają pomóc w zajściu w ciążę (a nie wyjściu, naszych pieniędzy z portfela). Dodajmy jeszcze do tego, problemy życia codziennego, pracę, obowiązki domowe, i co otrzymamy? Cudowny mix, wielu negatywnych emocji, bezradność, smutek, poczucie przegranej, zmęczenie, oraz wiele innych, czasem bardzo ekstremalnych odczuć, rozumianych tylko przez osoby niepłodne.

W dzisiejszym wpisie, znajdziecie 5 naturalnych sposobów na podniesienie serotoniny, oraz bonus w postaci Inozytolu (Inositol) cudownej witaminy szczęścia. To co ? Zaczynamy?!

Serotonina to nic innego jak hormon szczęścia, który wydzielany jest w podwzgórzu. Wpływa na nasz organizm, dokładnie tak jak kubek gorącego kakao, po długiej i zimnej przeprawie do domu, po ciężkim dniu w pracy (na mrozie). Czyli najprościej mówiąc, serotonina wpływa pozytywnie na nasz nastrój, zwiększa ochotę na seks, zmniejsza apetyt, jest niezwykle skuteczna w walce z depresją, u kobiet pozytywnie wpływa na cykle menstruacyjne, wspomaga gospodarkę hormonalną. Mogłabym tutaj wymieniać i wymieniać, ale zanim doszłabym do końca wątku z pozytywnym wpływem, serotoniny na nasz organizm, większość z was,ucięłaby komara, zaśliniając klawiaturę. A to raczej wygodne, zdrowe i bezpieczne by nie było.

No i ok, wiemy już co dobrego robi nam serotonina. Ale teraz zastanówmy się jak wygląda jej niedobór?

Jeśli w naszym organizmie, z różnych powodów, poziom serotoniny spada i jest wyjątkowo niski, możemy odczuwać spadek, dołek najprościej mówiąc. Będziemy bardziej podatni na stres, łatwiej dopadnie nas depresja, stracimy apetyt, będziemy drażliwi, agresywni, a nasz organizm się rozreguluje. Nic dobrego.

# Sposób pierwszy : Aktywność fizyczna

W każdej postaci. Od spaceru po leśnych ścieżkach, pływaniu na basenie, jazdy na rowerze, po areobik i ćwiczenia na siłowni. Nic tak dobrze nie działa jak aktywność fizyczna, po której człowiek może i jest zmordowany i pada na … twarz, ale jest też szczęśliwy i choć to zabrzmi dziwnie, pełen energii. Spacer na świeżym powietrzu, pozwoli nam się wyciszyć, uspokoić, odetchnąć.

Wyjdź na słońce, wystaw do niego twarz i naładuj baterie pozytywną energią <3

#Sposób drugi : Wzbogać swoją dietę w …

Soczewicę, czekoladę (ale bez przesady ;)), banany, orzechy, brokuły, pestki, kiełki, kaszę, brązowy ryż, rośliny strączkowe.

#Sposób trzeci : Postaw na relaks

Każdego dnia postaraj się o chwilę dla siebie. Niech będzie to czas wyciszenia, odpoczynku. Jeśli uwielbiasz czytać, super! Połóż się w łóżku, nakryj nogi kocem i czytaj. Jeśli najlepiej wypoczywasz podczas kąpieli, do wanny nalej ciepłej wody, wlej ulubionego płynu, zapal kilka świeczek i zrelaksuj się.

#Sposób czwarty : Wysypiaj się

Nie od dziś wiadomo, że człowiek wyspany, to człowiek szczęśliwy. Dlatego staraj się wstawać skoro świt, i nie przesiadywać po nocach.

#Sposób piąty: unikaj cukru

Cukier to ZŁO. Istnieją genialne naturalne zamienniki, które nie szkodzą naszemu organizmowi. Stewia, miód, to tylko dwa spośród wielu naturalnych słodzików. Wydawałoby się, że coś słodkiego, może skutecznie poprawić nasz nastrój. Niestety, jest to chwilowe uczucie, po którym nasz organizm, musi się bardzo natrudzić, żeby tego cukru się pozbyć. W związku z tym, zaczynamy czuć się zmęczeni i senni. Błędne koło. Dlatego cukrowi i słodyczom, mówimy stanowcze NIE!

Inozytol to tak jakby udawana „witamina” (witamina B8). Wpływa pozytywnie na gospodarkę hormonalną kobiet ( w tym TSH) i mężczyzn, w szczególności polecany przy zespole policystycznych jajników, reguluje cykle, poprawia samopoczucie, wspiera układ nerwowy, łagodzi lęki i depresję. Ogólnie cud miód i orzeszki.

Inozytol znajdziemy w nasionach oleistych, zbożach, roślinach strączkowych, ale też możemy kupić jako suplement diety.

Dla kobiet starających się o dziecko, godnymi polecenia będą :

Inofolic, łączy inozytol z kwasem foliowym.

InoFem

lub w formie tabletek, dla obojga

Starając się o maluszka, nie możemy zapominać o sobie. Choć niepłodność, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie, to pamiętajmy, że w większości przypadków, jest ona uleczalna. A nasz organizm, ma stać się mieszkankiem dla nowego życia aż na 9 mc. To w jakim będzie ono stanie, zależy tylko od nas. 

pozdrawiam

Paulina

PS. Wpis ten, ma jedynie charakter informacyjny, przed zastosowaniem, któregoś z podanych powyżej suplementów, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Obserwuj mojego fanpage’a i razem zmierzmy się z niepłodnością <3 >>> klik<<<

Zapraszam Cię również do przeczytania moich innych artykułów o niepłodności i planowaniu rodziny.

Pamiętaj, z tym problemem nie jesteś sama/sam.