Ślady – Jakub Małecki – SQN

Książka wyjątkowa. Książka przy której zarwana noc nie wydaje się taka straszna. Książka, która porusza najgłębsze struny w naszym sercu, pozostawiając w nim ślad. Książka, która zmusza czytelnika do refleksji, przemyśleń. Tak w skrócie można opisać to co pozostawia po sobie i co wywołuje w trakcie czytania, najnowsza książka Jakuba Małeckiego – Ślady.

dscf7798

Książkę rozpoczyna śmierć Tadeusza. Jest on żołnierzem, który zginął od kuli przeszywającej jego czaszkę. Właśnie to jest jego osobisty „koniec świata”. Tych końców mamy w tej książce wiele. Każdy z nich ma późniejszy wpływ na życie oraz historię każdej kolejnej osoby.

Znajdziemy tutaj historię siostry Tadeusza. Powiązanych z nim ludzi i ich bliskich, którzy w podobny lub inny sposób ponieśli śmierć. Wszystkie te historie się ze sobą w jakiś sposób przeplatają, są ze sobą powiązane.

dscf7799

Czytamy tutaj o tym, jaki wpływ na życie poszczególnych bohaterów, miała śmierć bliskiej dla nich osoby. A co porusza mnie w tej książce najbardziej?

Historia owdowiałego mężczyzny, którego żona ginie przygnieciona przez zawalającą się ścianę. Ich córki, która dorasta bez matki. Urywki ich życia, które gdyby nie ta śmierć, mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej.

dscf7800

Książka wciąga. Przeczytałam ją w jedną noc i powiem wam, że było warto zrezygnować ze snu ! W sumie to nawet nie wiem kiedy ją przeczytałam! POLECAM !

Zazwyczaj unikam książek, które w jakiś sposób poruszają temat śmierci bliskiej osoby. Długo po ich przeczytaniu, nadal przeżywam losy ulubionych bohaterów. To jednak tę książkę przeczytałam z zapartym tchem, z ciekawością jaka będzie kolejna historia. Dosłownie nie mogłam się od niej oderwać, do chwili aż jej nie przeczytałam.

Życiorysy przepływały przez moją wyobraźnię jak górski strumyk, szybko, orzeźwiająco i wyjątkowo sprawnie.

Podsumowując: Książka dająca do myślenia, przedstawiająca historię życia codziennego wielu różnych osób, których łączy śmierć bliskiej osoby oraz oczekiwanie na swój własny „koniec świata”.

Moja ocena 10/10

logo_sqn