5 złotych zasad – Jak nie dać się wciągnąć w spiralę zadłużenia.

Cześć Kochani!

Dziś wraz z AIF Kancelaria, przygotowaliśmy specjalnie dla Was, wpis dzięki któremu poznacie 5 złotych zasad, które pomogą Wam uniknąć zadłużenia.

Jak co roku, tak i teraz z każdej witryny sklepowej bombardują nas „promocje”. Producenci oraz wszelkie firmy związane ze sprzedażą, dwoją się i troją w staraniach, aby jak najbardziej zachęcić i przekonać klientów do zakupu swoich produktów.

Co zatem zrobić aby nie dać się naciągnąć i nie wpaść w lepkie macki bankowego długu ?

# Wszystkie zakupy planuj z wyprzedzeniem

Nieważne czy to zakup prezentów dla bliskich czy zwykłe codzienne sprawunki. Zawsze ale to zawsze, zanim wyruszysz na zakupowe łowy, przemyśl co chcesz kupić i czy jest ci to naprawdę niezbędne do życia.

Podobna zasada dotyczy odkładania/oszczędzania pieniędzy. Jeśli wiem, że za miesiąc muszę kupić nadprogramowe prezenty dla bliskich, to co mogę zrobić teraz/w tym miesiącu, aby na taki wydatek zaoszczędzić ? Może uda mi się znaleźć pracę dorywczą i dorobić brakującą kwotę?

Warto się nad tym zastanowić.

# Nie kupuj nadprogramowych/niepotrzebnych rzeczy

Często bywa też tak, że wiele rzeczy kupujemy pod wpływem impulsu, choć tak naprawdę nie są nam potrzebne. Dokładne przeanalizowanie swoich funduszy, a także sporządzanie listy zakupów, pozwoli Ci zapanować nad kupowaniem zupełnie niepotrzebnych rzeczy.

Przejmij kontrolę nad swoimi wydatkami, pomoże ci w tym INSPI budżet. Planner idealny, który pozwoli ci kontrolować swoje finanse, wspomoże „rozmnażanie” oszczędności, a także uświadomi ci w jak prosty sposób można cieszyć się z udanych zakupów, bez zaciągania niepotrzebnych długów.

inspi-budzet-zestaw-3-zeszytow-jpg

# Nie zaciągaj kolejnych długów

Pozbądź się kart kredytowych, wrzuć je do kominka, zniszcz w niszczarce lub przetnij nożyczkami. Choć wydaje się to dość brutalne, taki krok pozwoli ci odetchnąć i uwolni cię z błędnego koła. Będziesz mógł skupić się na regularnym spłacaniu zadłużenia, ze świadomością, że twój dług maleje, a nie rośnie. Nareszcie zrobisz krok w dobrym kierunku 🙂

# Nie spłacaj długu długiem

Zastanów się co możesz zrobić, aby spłacać swój obecny dług na bieżąco. Jeśli nie jesteś w stanie płacić tak wysokiej raty, wystąp do wierzyciela o jej zmniejszenie. Biorąc na swoje barki kolejny dług, tylko po to aby spłacić nim poprzedni, w konsekwencji zadłużasz się jeszcze bardziej. Pomyśl o kredycie konsolidacyjnym, dzięki któremu zyskasz jedną niższą ratę, na wszystkie swoje zobowiązania.

# Jeśli nie masz na coś pieniędzy, nie kupuj na raty

Jest to kolejny mega trudny krok. Jeśli cię na coś nie stać, po prostu tego nie kupuj. Postaraj się na to zaoszczędzić, lub jak wspominałam wcześniej znajdź dorywczą pracę, dzięki której przybliżysz się do upragnionego zakupu. Wiem, potrzeba na to czasu. Ale zastanów się, ile razy było tak, że nagle zapragnąłeś czegoś tak bardzo, że dalsze życie wydawało się bez tej rzeczy jedynie pustą egzystencją? A po spokojnym przemyśleniu sprawy, po daniu sobie CZASU na przemyślenia, lub po zakupie tegoż ” Graala”, okazywało się, że TO co było aż tak „ważne” okazywało się kolejnym zwykłym i niepotrzebnym przedmiotem ?

***

Czasem wystarczy rozplanowanie swoich wydatków i finansów, czasem rezygnacja z nadprogramowych przyjemności a czasem jest to zrobienie trudnego kroku w stronę życia bez długów.

***

AIF Kancelaria, to firma nowoczesna firma z wieloletnim stażem. Zajmuje się wszystkim co związane z egzekwowanie należności, windykacją, fachowym doradztwem prawnym.

loglo