Lista 5 książek, które pokocha każde dziecko ( 7 – 10 lat)

Cześć Kochani! Dziś miało być zupełnie o czymś innym, jednak poważnych tematów, z taką ilością kataru się nie porusza. No way !

Tak więc dziś, coby pustką przez weekend nie wiało, postanowiłam przedstawić Wam, listę 5 genialnych książek, które nie tylko przekonają wasze dzieci do czytania, ale również wciągną je na dobre kilka godzin.

Oczywiście, poniższa lista pasuje dla dzieciaków w wieku 7-10 lat. Fasola jest w nich wręcz zakochana, niejednokrotnie przybiegała z głośnym okrzykiem „Mamaaaa, maaamaaa posłuchaj”, i tu zaczynało się czytanie, jakże śmiesznego fragmentu książki 😀

Ale, ok nie przedłużajmy.

Na pierwszy ogień idzie cykl książek o małoletnim detektywie. Kacper Niewypał wraz ze swoim wspólnikiem, niedźwiedziem polarnym Totalem, prowadzą agencję detektywistyczną. Już sam fakt, że jej siedziba mieści się w garderobie mamy, a najlepszym środkiem transportu jest samojezdny odkurzacz, sprawiają, że ta książka wciąga od pierwszej strony. W dodatku prosty język, krótkie opisy i wiele śmiesznych ilustracji, nie przeciążają i nie przytłaczają młodego czytelnika.

Znajdziemy też tutaj, fajnie opisany dziecięcy świat. Szkołę przyrównano do jednego wielkiego wrzodu na zadku, mamy też najgorszego szkolnego wroga i narzucającą swe uczucia miłosne koleżankę. Czyli norma.

dscf7749

dscf7751

Dziennik Cwaniaczka, to kolejna seria książek napisana w formie dziennika. Mało treści, dużo ilustracji. Coś jak trafne połączenie książki z komiksem, które przemawia do wyobraźni dzieci. Dzieci w wieku szkolnym, mogą się utożsamić z bohaterem tej książki (podobnie jest w przypadku Kacpra Niewypała). Szkolne sytuacje, fajnie opisane relacje z kolegami (jedni bardziej lubiani, drudzy nie), nastoletnie problemy. Czyli cały dziecięcy świat, opisany w sposób przekoloryzowany, ale za to z dużą, wręcz potężną dawką humoru.

Chciałbym ogłosić oficjalnie, że moim zdaniem gimnazjum to najgłupszy pomysł na świecie. Macie tam dzieciaki, które tak jak ja, jeszcze nie wystrzeliły w górę, wymieszane z gorylami, które muszą się golić dwa razy dziennie.

Jeff Kinney (z książki Dziennik cwaniaczka)

dscf7746

 

Kroniki Spiderwick, z tego co pamiętam już kilkakrotnie polecałam wam tą serię książek. Można je zakupić bodajże w pojedynczych tomach, lub jako Księgę Pierwszą (tom 1-2) oraz Księgę Drugą (tomy 3-5). Jeśli pamięcią sięgacie do czasów „Niekończącej się opowieści”, to właśnie te książki niejako ją przypominają. Z każdym nowym rozdziałem odkrywamy tajemnicze stworzenia. Jedna z nich są przyjazne, reszta niekoniecznie. Ale co to by była za przygoda, co to by była za książka gdyby zabrakło w niej niebezpieczeństwa i stworów czyhających na nasze życie? No?

Te książki pobudzają wyobraźnię, wzbudzają ciekawość. Przedstawiają prawdziwe konflikty i relacje jakie zachodzą pomiędzy trójką rodzeństwa. Dlatego (moim zdaniem) tak dobrze czyta się wszystkie części.

dscf7766

dscf7771

Naszą Panią Napadli Kosmici!, książka od wydawnictwa Zielona Sowa. Czyta się ją szybko i przyjemnie, przynajmniej tak mówiła Fasola. Dużo rysunków, mało tekstu i większy rozmiar literek, sprawiają, że faktycznie książkę czyta się dobrze. A co w niej znajdziemy ?

Klasę zadziwia zbyt przyjazne zachowanie wychowawczyni, która do tej pory do najmilszych osób nie należała. Dzieciaki zaczynają coś podejrzewać. Najprawdopodobniej ich Panią opanowali …. kosmici !!!

A co jeśli i naszych nauczycieli coś opętało ? Ale byłaby przygoda, mamo! – czyli wychodzi na to, że książka świetna 🙂

dscf7762

dscf7764

Na koniec mam książkę idealną dla całej rodziny! Poznajcie zatem Burzliwe Dzieje Pirata Rabarbara 🙂 Nosz kurczę, kto nie lubi piratów?

Gdy zostaje się piratem, choćby nie wiem jak się człekowi nie chciało, musi raz na jakiś czas wyruszyć w rejs. Więc pomimo swej lubości do spania, palenia fajki i jedzenia grochówki, Rabarbar wyrusza w rejs. Zwariowanych przygód, zabawnych sytuacji i tajemniczych wysp (ba! nawet spotkamy ludożerców!) tutaj nie zabraknie.

dscf7758

Na dziś to już niestety tyle. Wracamy do kochania, niepojętej ilości gilów, wirusów i Bóg wie czego jeszcze.

Przyznam się wam, że za niczym tak nie tęsknie i o niczym tak nie marzę, jak o ciepłych słonecznych i letnich dniach, gdzie żadne wirusy nam nie zagrażają ….

Czołem !

P.