By się chciało chcieć – czyli o motywacji słów kilka – Blogerki dla kobiet – wpis gościnny

Motywacja posiada wiele znaczeń, jednak najczęściej rozumiana jest jako stan gotowości człowieka do podjęcia określonego działania.

Motywowanie jest zestawem sił, które powodują, że ludzie zachowują się w określony sposób 1. Motywacja to siła, która napędza, ukierunkowuje i podtrzymuje energię w procesie realizowania celów/marzeń/planów. Co składa się na tą energię?

Tą siłą napędową może być potrzeba, pragnienie lub emocje, które skłaniają do określonego zachowania.

Emocje są przyczyną doznań afektywnych, tj. przyjemność lub nieprzyjemność; skłaniają nas do szukania wyjaśnień poznawczych, np. do przypisywania przyczyny jakiegoś zjawiska sobie lub otoczeniu zewnętrznemu; Emocje wywołują rozmaite reakcje fizjologiczne, np. podwyższone tętno; prowadzą do zachowań, które są często choć nie zawsze ekspresyjne np. śmiech czy płacz, wiążą się z urzeczywistnianym celem (pomaganie lub unikanie) oraz mają wymiar adaptacyjny (usunięcie potencjalnego zagrożenia dla naszego życia).

Ujmowanie motywacji w kategoriach celów. Jedni ludzie potrafią wytrwale dążyć do celu, inni nie. Uzależnione jest to od emocji. Ci, którzy zachowują optymizm w obliczu przeszkód i niebezpieczeństw, wytrwale prą do przodu: ci, których ogarnia pesymizm i wątpliwości co do własnych kompetencji, rezygnują. Emocje mają zatem decydujący

wpływ na motywację. A by osiągnąć swoje cele, ludzie muszą się zatem nauczyć panować nad swoimi emocjami, w tym zwłaszcza nad wątpliwościami na swój temat.

Potrzeby (instynkt, popęd, pragnienie) odczuwany przez jednostkę stan braku czegoś, co w związku ze strukturą organizmu, indywidualnym doświadczeniem oraz miejscem jednostki w społeczeństwie, jest niezbędne do utrzymania jej przy życiu, umożliwienia jej rozwoju, utrzymania określonej roli społ., zachowania równowagi psychicznej.

Stres jest reakcją organizmu (zarówno fizjologiczną, jak i psychiczną) na każdą nowość, przeszkodę, przeciążenie, niebezpieczeństwo, silny bodziec. Z perspektywy motywacyjnej ważne jest, by zrozumieć, co wywołuje stres i jak można nad nim panować, aby nie przeszkadzał nam w urzeczywistnianiu naszych celów.

3. Rodzaje motywacji:

– Motywacja pozytywna i negatywna

– Motywacja wewnętrzna i zewnętrzna

Motywacja negatywna – motywacja unikania czegoś

Opiera się na obawie (lęku), pobudza do pracy, realizacji celów przez stwarzanie poczucia zagrożenia – jak nie zadzwonię wcześniej do teściowej to będzie miała ochotę do nas przyjechać.

Motywacja pozytywna – motywacja dążenia do czegoś

Stwarzanie kobiecie perspektyw urzeczywistniania jej np. ugotujesz mężowi pyszny obiad, będziesz mogła kupić sobie nową torebkę 😉

Motywacja wewnętrzna

Celów osobistych czy zawodowych. Ta wewnętrzna siła napędowa stanowi jednocześnie najbardziej podstawową formę ludzkiej satysfakcji.

Motywatory wewnętrzne są odporne na zmiany i pozosta­ją poza strefą wpływów zewnętrznych.

Z definicji każdy człowiek jest inny, posiada inne potrzeby w związku z czym, motywacja wewnętrzna będzie inna u każdego. Dla jednej kobiety będzie to chęć wyglądania rewelacyjnie na każdym spotkaniu, dla innej radość ze spędzenia wolnego czasu z rodziną. Choć z pozoru różne motywatory świadczą o tym samym, wewnętrzną motywację odczuwamy wówczas, gdy jesteśmy zaangażowani w projekt podjęty przez nas samych, gdy czujemy, że dzięki tej pracy możemy osiągnąć coś dla siebie i dla tych, z którymi pracujemy. Identyfikujemy się z tym projektem i widzimy, że wykonujemy dobrą robotę.

Przykłady czynności motywowanych wewnętrznie: tworzenie Wikipedii, jedzenie pączków, pływanie żaglówką, słuchanie muzyki, gotowanie, pisanie bloga, granie na komputerze.

Motywacja zewnętrzna

Motywatory zewnętrzne to elementy, które oferuje otaczający nas świat w odpowiedzi na to, co stanowi naszą indywidualną wewnętrzną siłę napędową. Mogą nimi być np. kusząca perspektywa zarobków czy awansu. Są to pierwsze motywatory zewnętrzne, jakie przycho­dzą na myśl w związku z czynnikami satysfakcji z pracy, które pozytywnie wpływają na motywację kobiety.

Przez bodźce zewnętrzne takie jak pieniądze, status społeczny, stan posiadania można oddziaływać na wewnętrzną motywację. Należy jednak pamiętać o tym, że niezależnie od tego jak wzmacniają one naszą motywację, muszą zawsze ulec wewnętrznej modyfikacji, co oznacza, że musimy je po prostu zaakceptować.

Akceptacja polega na umiejętnym połączeniu motywacji wewnętrznej z odpowiednimi bodźcami zewnętrznymi. Brak swoistego połączenia tych dwóch czynników spowoduje, że otrzymanie nagród nie będzie motywowało do wytężonej pracy na dłuższą metę. Starając się zatem dobrze zmotywować siebie czy kogoś innego, należy odnaleźć powiązanie pomiędzy wewnętrzną motywacją, która popycha nas do realizacji własnych potrzeb, a umiejętnością przełożenia tego na efektywną pracę. Kiedy zauważysz, że częste ćwiczenia przynoszą efekt w postaci jędrnego ciała to będziesz je kontynuować.

A teraz coś ode mnie – z sercem:

Szczęście i sens życia kto Ci nadaje? To biegnij w tą stronę nie daj się zatrzymać!

„Jestem realną optymistką, matką syna i kota, pasjonatką ludzi, początkującą blogerką. Czerpię energię od innych ale w zamian też daję dużo z siebie.

Prowadzę bloga: „twardonaziemimiekkowchmurach.blogspot.pl”, który jest odzwierciedleniem mojej pasji i zainteresowań. Na blogu piszę i chce pisać o różnych formach i rodzajach motywacji, jej wpływu na rozwój osobisty i zawodowy człowieka. Motywacja w aspekcie naukowym jak i tak od kuchni, z przykładami „ładowania u siebie baterii”. Dzielę się też wiedzą z zakresu rynku pracy, metod odnalezienia się na nim a przede wszystkim wyznaczania sobie celów zawodowych.”
ll

***********************************************************************************************************************************

Blogerki dla kobiet, to akcja, która powstała w ramach blogerskich spotkań Active Blog. Ma ona na celu wsparcie dla kobiet, motywowanie ich do podjęcia walki o swoje marzenia, pasje czy realizowanie swoich postanowień.

Jeśli razem z nami chcesz motywować kobiety, nieść wsparcie i inspirację, napisz do mnie a chętnie opowiem ci jak możesz tego dokonać (yakie.fayne@gmail.com).

To w nas tkwi siła, tylko czasami jest bardzo głęboko ukryta i trzeba pomóc jej wyjść z tego ukrycia.

Dziękuję za przygotowanie tekstu a Was zapraszam do udostępniania i komentowania ?

Pozdrawiam

Paulina Sosur ( Yakie Fayne)