Rób to co kochasz i nie oglądaj się na innych – Paulina z bloga „Czytaj na walizkach”

Rób to co kochasz i nie oglądaj się na innych

Planowała otworzyć sklep, to było jej marzenie od dziecka. Niezwykłe miejsce z przedmiotami przynoszącymi radość – biżuterią, upominkami, pięknie wydanymi albumami. Te, rzeczy miały być dawane z myślą o bliskich i od serca. Pewnego dnia podzieliła się tym pomysłem z bliskimi na rodzinnym obiedzie. Pomysł wywołał burze, że jak to ,,sklep?” przecież wszystko przenosi się do internetu, ,,nikt tego nie kupi” , ,,takie głupoty się nie przyjmą, lepiej kupić coś od Chińczyków” , ,,ale przecież nie masz na to pieniędzy”. A ona siedziała cicho, coraz mniejsza i mniejsza, a marzenia zaczęła chować do kieszeni….

Marzenia kosztują

Czy tak powinna wyglądać walka o marzenia, o to co kochasz i chcesz się tym dzielić z innymi? Każdy z nas ma piękne marzenia, które chciałaby przekuć w rzeczywistość, sprawić, aby się urzeczywistniły, szczególnie jeśli wiążą się z naszą pasją oraz planowaną karierą. Robienie zawodowo tego co się kocha to dążenie, które pojawia się w niejednej głowie, a pragnienie pracy, która jest pasją staje się coraz bardziej realne.

O swoje marzenia, trzeba jednak walczyć, czasami z bliskimi, którzy w dobrzej wierze, z troski odradzają nam ryzyko z jakim wiąże się realizowanie marzeń. Czasami są to ,,życzliwe”, osoby wiecznie narzekające, widzące tylko czarne scenariusze, które swoim zwątpieniem zasiewają nam ziarna niepewności czy nas pomysł się powiedzie.

Bywa i tak, że to my same jesteśmy swoimi największymi krytykami, to w naszej głowie pojawiają się słowa o tym, że się nie uda, że nie ma sensu, że wydamy pieniądze, zbłaźnimy się, a później będziemy żałować. W takich chwilach przemawia przez nas strach, obawa przed porażką, która jest całkowicie normalna w przypadku ryzyka, zmiany w swoim życiu i wyjścia ze strefy komfortu.

13950780_1168659816508590_203904836_o

Rób to co kochasz!

Ceną marzeń jest nasza praca nad sobą, walka z krytykami zewnętrznymi i wewnętrznymi, niejednokrotnie ciężka batalia formalna. Jednak stawka jest bardzo wysoka, a dzięki temu mamy świadomość, że przekuwając swoją pasję na pracę, mamy szansę na zmianę całego życia.

Wszystko zaczyna się od podejścia, po pierwsze musisz UWIERZYĆ, że Ci się uda, że chcesz spróbować zawalczyć o życie z pasją. Strach schowaj do kieszeni i postaw pierwszy krok, ku urzeczywistnieniu marzeń. To, nie będzie łatwa droga i lepiej się do niej mądrze przygotować.

Baza. Bliscy ludzie, którzy trzymają za Ciebie kciuki to nieoceniona pomoc. Będziesz mogła się im wypłakać, kiedy pojawią się kolejne przeszkody. Podadzą Ci rękę, kiedy będzie Ci trudno i źle, a w przypadku sukcesu – radość będzie smakować dwa razy bardziej.

Na jakie potrzeby odpowiadasz? Zastanów się jakie potrzeby mają Twoi przyszli klienci, osoby, które będą zainteresowane Twoimi usługami, co chcesz im dać i jak będzie wyglądać Twój misja, tak, abyś widziała swój cel zawsze przed sobą, a jednocześnie mogła dać innym coś od siebie.

13663348_1168659823175256_1327858148_o

Czy są wstanie za to zapłacić? Kiedy już zdiagnozujesz co jest potrzebne Twoim odbiorcom, pozostaje jeszcze jedno pytanie, czy będzie ich stać, aby kupić Twój produkt lub usługę. Dzięki takiemu rozeznaniu łatwiej będzie Ci ustalać cenę oraz sprecyzować grupę docelową do jakiej będziesz kierować swoje usługi.

Jakie masz zasoby? Nie chodzi jedynie o kapitał jaki posiadasz, żeby rozkręcić Twoją firmę i spełnić marzenie o pracy z pasją. Chodzi również o to, co już umiesz (np. pozycjonowanie stron, obsługa klienta, tworzenie kolaży, albo stron internetowych), jakie masz talenty i umiejętności. Kogo znasz, co już masz przygotowane, aby otworzyć własny biznes. Warto uświadomić sobie swoje zasoby i pamiętać o nich przygotowując biznesplan.

Marzenia kosztują, czasami całkiem sporo – wysiłku, pracy po 24 godziny na dobę, wyrzeczeń i wylanych łez. To, niejedna batalia z różnymi osobami, o prawo do życia na swój własny sposób. Jednak praca, która jest podyktowana pasją, to nie tylko sposób zarabiania pieniędzy, ale także sposób na życie.

Notka o autorce:

Paulina Gaworska – jestem psychologiem i trenerem, prowadzę szkolenia i warsztaty z podnoszenia własnej samooceny, arteterapii, treningu twórczości, redukcji stresu i wielu innych kompetencji miękkich i terapii autyzmu. Ciągle doskonale swój warsztat pisarski jako copywriter oraz autorka bloga www.czytaj-na-walizkach.pl gdzie piszę o książkach, które stanowią odskocznie od codzienności, o podróżach, które pomagają poznać innych i siebie oraz psychologii codziennej i niecodziennej widzianej moim subiektywnym okiem. Moje artykuły publikuje również w Magazynie Przestrzeń, gdzie jestem Redaktorem prowadzącym dział Psychologia.


Blogerki dla kobiet, to akcja, która powstała w ramach blogerskich spotkań Active Blog. Ma ona na celu wsparcie dla kobiet, motywowanie ich do podjęcia walki o swoje marzenia, pasje czy realizowanie swoich postanowień.

Jeśli razem z nami chcesz motywować kobiety, nieść wsparcie i inspirację, napisz do mnie a chętnie opowiem ci jak możesz tego dokonać (yakie.fayne@gmail.com).

To w nas tkwi siła, tylko czasami jest bardzo głęboko ukryta i trzeba pomóc jej wyjść z tego ukrycia.

Paulinie ( mojej imienniczce) dziękuję za przygotowanie wspaniałego tekstu a Was zapraszam do udostępniania i komentowania 🙂

Pozdrawiam

Paulina Sosur ( Yakie Fayne)