Jak zaoszczędzić na przedświątecznych zakupach?


Tradycja spędzania świąt wielkanocnych w gronie rodzinnym, przy suto zastawionym stole, jest w naszym społeczeństwie bardzo głęboko zakorzeniona. Mimo nieustępującej pandemii koronawirusa przygotowania do świąt nabierają tempa. Zapewne i w tym roku szczyt zakupowy przypadnie w Wielkim Tygodniu, choć już teraz sklepy kuszą promocjami. Dzięki nim można przygotować świąteczne menu taniej, a to bardzo ważne w tych trudnych czasach.

Dobry plan to podstawa


Zakupy świąteczne warto robić nieco wcześniej, nie w ostatniej chwili. Na samym końcu można kupić tylko te produkty, których nie da się dłużej przechowywać. Chodzi o to, że w ostatnich dniach ceny zwykle gwałtownie wzrastają i zamiast oszczędzić – przepłacimy. Ale najważniejsza jest lista zakupów. Jeżeli urządzamy święta w domu i zapraszamy gości, ustalamy jadłospis i obliczamy, ile porcji danej potrawy musimy przygotować. To da nam orientacyjną ilość każdego produktu, jaki musimy kupić. Zapisujemy dane na kartce i otwieramy stronę serwisu Gazetkomat.pl, gdzie znajdziemy gazetki, wydawane przez najpopularniejsze sieci handlowe. Wszystkie w jednym miejscu, umożliwią nam dokonanie wyboru najlepszej oferty.

Atrakcyjne propozycje


W przedświątecznej promocji gazetka Biedronka oferuje klientom, posiadającym kartę „Moja Biedronka” twaróg sernikowy, nie wymagający mielenia, w cenie 4,99 zł za kilogram. Obniżona została aż o 58 proc. (normalna cena – 11,99 zł za kilogram). Do sernika, ale także do babki lub keksa, nieodzowne są bakalie. Opakowanie 400 gramów mieszanki keksowej kosztuje tylko 7,99 zł. Dostępne są również bakalie pakowane oddzielnie. Wówczas kupując dwa opakowania takich samych lub różnych, za drugie lub tańsze płacimy połowę ceny.
Śniadanie wielkanocne nieodmiennie kojarzy się z białą kiełbasą. W Biedronce kupimy ją surową w cenie 7,99 zł za opakowanie 0,5 kg. Na elegancki świąteczny obiad możemy przygotować np. sznycle po wiedeńsku. Biedronka proponuje sznycle cielęce pakowane po dwie sztuki (łącznie 240 gramów) w bardzo dobrej cenie 16,99 zł. Znajdzie się też coś słodkiego – lubiana, zwłaszcza przez dzieci, czekolada Milka. Kupując trzy tabliczki zapłacimy po 2,79 zł za każdą, niezależnie od rodzaju – zwykła, nadziewana czy z orzechami.


Gazetka Tesco również oferuje świąteczne specjały w bardzo przystępnych cenach. W tej sieci znajdziemy półprodukty, jeżeli uznamy, że nie wystarczy nam czasu na przygotowania. Kupimy tu pieczoną kaczkę nadziewaną jabłkami, którą wystarczy włożyć na pół godziny do piekarnika i podać z dowolnymi dodatkami według gustu. Cena – 8,99 zł za kilogram. Jeżeli jednak zdecydujemy się przygotować wszystko samodzielnie, możemy nabyć polską gęś mrożoną w cenie 9,99 za kilogram (normalna cena – 20,39 zł za kilogram). Do gęsi wielkanocnej pasuje tradycyjna zasmażana kapusta; kilogramowe opakowanie kiszonej kupimy w Tesco za 4,54 zł.

Domowe pisanki

Oszczędzić możemy również na świątecznych akcesoriach, przygotowując samodzielnie pisanki. Sprawimy tym również radość dzieciom, które warto zaangażować do świątecznych przygotowań. Nie musimy kupować nie tylko gotowych pisanek, ale i farb do jajek. Barwniki możemy „wyczarować” z produktów, które kupujemy do naszej kuchni. Oto, czym i na jaki kolor możemy barwić jajka:

Sok z żurawiny, sok z buraków – barwi na różowo i czerwono

Łupiny żółtej cebuli – kolor rudy do kasztanowego

Czarne jagody – kolor niebieski do fioletowego

Poszatkowana czerwona kapusta – kolor niebieski (stąd nazwa „modra kapusta”)

Szpinak (świeży) – kolor zielony

Kawa ziarnista – różne odcienie brązu

Kurkuma – kolor żółty.

Naturalne barwniki są nieszkodliwe i ekologiczne, więc można malowanie nimi pisanek powierzyć dzieciom bez obaw, że będą mieć kontakt z toksynami. Wzory nanosi się ciepłym woskiem za pomocą pędzelka na ugotowane jajka, a następnie zanurza w letnim roztworze odpowiedniego barwnika.

Podział obowiązków


Dobrze jest, jeżeli przygotowując świąteczne potrawy zaangażujemy rodzinę, która nas odwiedzi. Gospodynie często dzielą się pracą; w jednym domu przyrządzane są jajka w majonezie i sałatki, w drugim pieczyste, w trzecim ciasta, itp. Składkowe śniadanie lub obiad jest też doskonałym sposobem na oszczędne święta.
Wybierając się na świąteczne spotkanie do rodziny zaoferujmy swój udział w przygotowaniach. Z pewnością zostanie doceniony.