T.T. Piotr Kulpa #9

T.T. to książka, w której to, co było, przeplata się z tym, co jest i tym, czego nie ma.

Co mówi okładka? „– Lupka, nie ma, słyszysz, nie ma takiego potwora, którego nie można odesłać z powrotem! Bo wszystkie potwory lęgną się w naszych głowach. Trzeba tylko wrócić, odszukać go, złapać za mordę i…”
Paweł Lupka, bohater nowej powieści Piotra Kulpy, to mężczyzna zdezorientowany kryzysem wieku średniego, uwikłany w sidła własnych pragnień, dręczony koszmarnym snem niewiadomo skąd. Czy potwory, które go nawiedzają, są w istocie jedynie mieszkańcami jego głowy? A co, jeśli to my, ludzie, jesteśmy potworami zamieszkującymi wyobraźnię innych? Czy, jak w bajkach dla grzecznych dzieci, miłość pomoże przezwyciężyć zło? Wejdź w świat Pawła Lupki. Zobaczysz, jak wiele miejsc was łączy, jak wiele macie wspólnych tajemnic, na ile wspólnych pytań znajdziecie odpowiedź. Kto wie, może właśni Ty zrozumiesz, czym są i skąd wzięły się tajemnicze znaki, pojawiające się niespodziewanie w codzienności bohatera.

Co mówię ja? Paweł Lupka to mężczyzna, którego od wielu lat dręczy jeden i ten sam koszmar. Poznajemy go w chwili, gdy jako mały chłopiec przerywa zabawę z kolegami, i wystraszony wołaniem, chorej na depresję, matki, co sił pędzi do domu. Co z jego dzieciństwa okaże się prawdą, a co fikcją? Kolejne spotkanie następuje gdy Paweł jest już dorosłym mężczyzną. Po trudnym rozwodzie, przeprowadza się do Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie próbuje na nowo ułożyć swoje roztrzaskane życie. Niestety los ma dla niego zupełnie inne plany, a przeszłość tylko czeka by wbić mężczyźnie pazury w plecy.

Pierwsza godzina: niedźwiedź śpi

Od początku lektury zastanawiało mnie podobieństwo nazwisk głównego bohatera Pawła Lupki i autora Piotra Kulpy 🙂 LUPKA -> KULPA Przypadek? Nie sądzę 😀 Książka wciągnęła mnie od pierwszej strony, zarówno gatunek (groza), fabuła, jak i styl autora bardzo przypadły mi do gustu. W dodatku sami bohaterowie są tak nietuzinkowi, że błyskawicznie zyskali moją sympatię.

Druga godzina: niedźwiedź chrapie

Myśląc o powieściach grozy, oczami wyobraźni większość zobaczy duchy, zjawy, zombiaki, czy krwawą masakrę. Tutaj króluje tajemnica, niedopowiedzenia i wątki, które rozwinie jedynie wyobraźnia czytelnika. Przeszłość naszego bohatera, miesza się z teraźniejszością i tym czego nigdy nie było. Czytelnik podczas lektury musi, a raczej próbuje, oddzielić prawdę od fikcji, przeszłość od teraźniejszości. Nie ma co, autor potrafi zamieszać jak mało kto! Trzeba naprawdę wytężyć umysł, żeby się nie pogubić w tym, co może być prawdziwym wspomnieniem bohatera, a co powstało z pomocą dziecięcej wyobraźni, co wydarzyło się naprawdę, a co jest jedynie koszmarem. Każda kolejna strona rozbudza ciekawość, wzmaga niepokój stopniowo go potęgując, by przy końcu książki przeistoczyć go w prawdziwy strach.

Trzecia godzina: niedźwiedź łapie!

Po lekturze tej książki, jedno jest pewne… Zanim zgonię mojego kota z kanapy, zastanowię się dwa razy…

Co powiesz na historię w której łączą się dwa światy, oddzielone od siebie jedynie cienką zasłoną? Światy, z których tylko jeden powinien być prawdziwy… Tylko który? 

A teraz, Kiciu, zastanówmy się nad tym, komu się to wszystko śniło. Jest to poważne pytanie, kochanie, i nie powinieneś się zajmować jedynie lizaniem łapki… Lewis Carrol, O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra

  • Super się zapowiada 🙂

  • Świetna recenzja napisana, jak dla mnie, w nietuzinkowy sposób, aczkolwiek bardzo intrygujący. A czasami właśnie tak jest, że nie wiadomo który świat jest prawdziwy 🙂