Idealna recenzja książki – jak ją napisać ?

Idealna recenzja książki, to nie wpis długi jak tasiemiec, lanie wody czy masa literackich terminów, to hołd złożony autorowi i jego dziełu jeśli nam się spodobało, oraz szacunek dla ogromu włożonej w napisanie książki pracy, przez autora którego książka nie przypadła nam do gustu.

Do napisania dzisiejszego wpisu, zainspirowała mnie Kasia z bloga Poligon Domowy. Jakiś czas temu u siebie na fanpageu zadała pytanie, jak powinna wyglądać idealna recenzja książki. Dyskusja która wywiązała się pod tym postem, ukazuje jak wiele różnych opinii jest na ten temat.

Dlatego dziś, postanowiłam napisać wam, jak według mnie powinno to wyglądać i co powinna zawierać dobra recenzja książki. Proszę abyście pamiętali, że jest to moja opinia. Każdy może mieć inną.

Subtelnie wprowadź swojego czytelnika, do świata recenzowanej książki

Po pierwsze pamiętaj, że twój czytelnik raczej jasnowidzem nie jest. W treści swojej recenzji, pamiętaj żeby umieścić fajny i intrygujący opis książki, o czym ona jest, kto jest głównym bohaterem. Opis fabuły ma być krótki, zwięzły i na temat. Nie streszczaj całej książki, a spojlerów unikaj jak ognia! Wszak nie chcesz odbiorcy zepsuć całej lektury, ujawnieniem istotnych szczegółów.

Autor miał ciekawy pomysł na książkę? Ciekawe przeżycia? Recenzowana książka jest jego debiutem? Super, napisz o tym! Przedstaw krótko autora, jeśli oczywiście chcesz, nie jest to wymagany warunek.

Jak znaczenie słów „fabuła”, „fikcja” czy „morał”, jest większości znane, tak „erystyka”, „diariusz” czy innego typu „apologie”, mogą większości sprawić kłopot. Dlatego ogranicz terminy literackie do minimum, bądź zastąp je bardziej znanymi określeniami. No chyba, że twoimi czytelnikami w większości są poloniści, pisarze i poeci, wtedy nie pomijaj, i daj upust swojemu języko i słowo znawstwu 😀 😉

Jeśli już masz gotowy krótki opis fabuły, opisz swojemu czytelnikowi, co zachwyciło cię w książce, może z którymś z bohaterów coś cię łączy (pobudzające wyobraźnie opisy miejsc, piękna przyjaźń, lekkie pióro)? A może książka porusza kwestie z którymi się nie zgadzasz?

Napisz szczerą opinię na temat książki, jednak pamiętaj, to co podoba się tobie/lub nie podoba, niekoniecznie może wywoływać takie odczucia u innych. Dlatego staraj się pisać o książce, nie o autorze. Wszelkie złośliwości odnoszące się do autora, czy osób którym dana książka się podoba lub nie,  schowaj sobie w buty. Każdy kiedyś zaczynał. Każdy lubi coś innego. Każdy jest inny.

Konstruktywna krytyka – TAK

Chamstwo – NIE

Jeśli chodzi o mnie, to nie przepadam za recenzjami książek, które ciągną się w nieskończoność… Dziwne zwroty też do mnie nie przemawiają. Lubię czytać recenzje, które mówią mi o czym dana książka jest, kto jest autorem, co osobie recenzującej się w tej książce podobało, co ją zaskoczyło, co rozbawiło, co dało do myślenia.

Świetnym pomysłem jest również, umieszczenie w recenzji, cytatów, które unaoczniają nam czytelnikom, że książka jest np. napisana lekkim piórem i naszpikowana dobrym humorem, lub pokazują, że faktycznie coś poszło nie tak jak powinno.

Zdjęcia, nawet jeśli okładka woła o pomstę do nieba, to dobrej jakości zdjęcia uatrakcyjniają lekturę recenzji.

I co najważniejsze, nie zapominajcie o tym żeby recenzje napisać w swoim unikalnym stylu, bez drętwego przymusu.

Mam nadzieję, że o niczym nie zapomniałam.

Ciekawa jestem jak waszym zdaniem wyglądać powinna recenzja idealna 🙂 Dajcie znać w komentarzach 🙂