Piękna i Bestia – odkryj w sobie dziecko, po raz kolejny

Czy muszę pisać, o czym jest ta bajka? No właśnie, wszyscy znamy Piękną i Bestię, jedni odkryli ją za cudownych czasów swojego dzieciństwa, drudzy zaraz potem, gdy sami zostali rodzicami. Chyba nie ma na świecie osoby, która nie znałaby tej pięknej bajki.

W dużym skrócie: 

„Bella (Emma Watson) jest mieszkanką francuskiej wioski. Kiedy dowiaduje się, że jej ojciec Maurycy (Kevin Kline) został uwięziony w pałacu okrutnej bestii (Dan Stevens), postanawia odnaleźć jego siedzibę. Dziewczyna oferuje mu swe życie, w zamian za życie ojca. Potwór przystaje na propozycję. Ku zdziwieniu Belli, bestia nie więzi jej w lochu. Zamiast tego dziewczyna zamieszkuje w pięknej komnacie pełnej zaczarowanych przedmiotów, takich jak: zegar Trybik (Ian McKellen), świecznik Płomyk (Ewan McGregor), czy miotełka Puf Puf (Gugu Mbatha-Raw). Tymczasem Maurycy chcąc uratować swą córkę, zwraca się o pomoc do pewnego myśliwego – Gastona (Luke Evans), który jest zakochany w Belli.”

Jako, że obie z Młodą kochamy książki (czego ukryć w stanie nie jesteśmy), to Bella jest naszą ulubioną księżniczką 🙂 Dlatego z jeszcze większą ochotą, całą rodziną wybraliśmy się do kina, aby odświeżyć bajkowe wspomnienia i aby stworzyć te nowe. 

To co rzuca się najbardziej w oczy,podczas oglądania filmu, to wyjątkowa dbałość o każdy szczegół, niezwykle wyraziste kolory i piękne, oddające klimat, stroje aktorów (o samej scenerii, nawet nie muszę chyba wspominać). Film jest nimi cudownie wypełniony, i pięknie oddaje czar i magię, która aż tryska z ekranu! Przez cały czas trwania filmu, siedzimy dosłownie jak zaczarowani.

Bill Condon, reżyser filmu, idealnie odwzorował przebieg bajki. Oglądając czujemy się, jakbyśmy cofnęli się o te 26 lat wstecz, do czasów gdy miał premierę film animowany. Aż trudno uwierzyć, że ta bajka ma prawie tyle lat co ja! Wielu może nie pasować, tradycyjność tego filmu, nieliczni mogą odbierać ją jako przestarzałą. My jednak uważamy, że przesłanie, które z niej płynie, jest nadal aktualne. Pomimo upływu 26 lat.

Piękno często ukryte jest w naszym sercu, wygląd nie jest ważny 

Jestem pewna, że ekranizacja sprawi, że Piękna i Bestia, stanie się nieśmiertelną historią, dla odbiorcy w każdym wieku.

Piękna i Bestia, dla dzieci w jakim wieku? Jestem przekonana, że wersja z dubbingiem, spodoba się dzieciom nawet 6 letnim. Młoda (9 lat) była zachwycona filmem, tak samo jak pozostałe (młodsze) dzieci, siedzące z nami w sali kinowej. Musicie uwierzyć mi na słowo, przez cały seans nie było słychać żadnego dziecka (specjalnie nasłuchiwałam). Jedynie stado bab, siedzących za nami, nie potrafiło zamknąć jadaczek ani na minutę. Skomentowane musiało zostać, dosłownie wszystko…

Więc jedna prośba, ludzie opanujcie się, pogadać to wy sobie co najwyżej w domu możecie, lub poza salą kinową! W innym wypadku, wychodzicie na prostaków, z brakiem wychowania.

No i kolejna kwestia „doczepliwych”, to sceny gejowskie, które zostały wplątane w przebieg filmu. Przyznaję się bez bicia, że tych niby kluczowych, w ogóle nie zauważyłam, a te inne wywoływały jedynie salwy śmiechu w całej sali kinowej. Więc skoro my dorośli nie odebraliśmy tego jakoś rażąco, a nawet nie zauważyliśmy większości z nich, to tym bardziej dzieci nie miały o tym pojęcia.

Zdecydowanie WARTO wyruszyć na tel film, całą rodziną do kina 🙂 Nawet Małż się nie nudził, a specjalnym fanem bajek, to on nigdy nie był  🙂 A ja, nie byłabym sobą, gdybym nie pokazała wam produkcji od „zaplecza” 😉

Decydując się na wersje filmu, wybraliśmy film z dubbingiem i w 3D. Efekty może i były niesamowite, jednak bajka jest tak dynamiczna, że w niektórych momentach, dosłownie dostawałam oczopląsu, i wiele mi umykało. Dlatego jeśli chcecie w spokoju obejrzeć tę bajkę, nie wybierajcie się na wersję 3D. To całe piękno i magię, tak samo odda zwykły film, bez udziwnień i porysowanych okularów do 3D 🙂

buziaki!