Piękno to bolesna rana – Eka Kurniawan – Wydawnictwo Literackie

Czy zaczynając książkę, po kilku pierwszych stronach, waszą reakcją było : co jest ?! Ale takie pozytywne, wynikające z przyjemnego zaskoczenia, nie tyle samą treścią, fabułą czy bohaterami, ale stylem w jakim została napisana ?

Właśnie taka była moja reakcja, podczas czytania książki „Piękno to bolesna rana”. Książka, która wciągnęła mnie na wiele godzin. Czytałam i czytałam, a przez to, że należy do tych bardziej spasionych book’ów, to jej przeczytanie zajęło mi kilka dni więcej niż normalnie.

Mamy tu bestsellerowego przedstawiciela literatury indonezyjskiej. Znajdziemy tutaj połączenie folkloru, wierzeń, sagi rodzinnej, oraz historii Indonezji (widzianą oczami kobiet, żołnierzy czy wojennych bohaterów) , które tworzą niesłychanie dobrą mieszankę wybuchową.

Nie wiem czy to tylko moje odczucie, ale postaci, które nam tutaj się przewijają ( chłopak o nadzwyczajnej sile, którego nie można niczym zranić ani zabić) a także styl w jakim jest napisana, książka ciągle kojarzyła mi się z piękną opowieścią, legendą opowiadaną z pokolenia na pokolenie.

Naszą główną bohaterką jest Dewi Ayu, którą poznajemy w chwili gdy po 21 latach zmartwychwstaje z grobu. Doprowadzając do zawału połowę miasteczka, wraca do swojego rodzinnego domu. Poznajemy jej historię, najpierw w chwili która doprowadziła do jej śmierci, później przenosimy się do czasów jej dzieciństwa, które w jakiś sposób ukształtowało jej charakter i podejście do mężczyzn.

W bardzo młodym wieku trafia do obozu jenieckiego (Japońska okupacja), z którego po pewnym czasie zostaje odesłana (oddana/sprzedana) wraz z kilkoma innymi dziewczynami, do burdelu. Tam nie sprzeciwia się gwałtom dokonywanym przez japońskich żołnierzy, w przeciwieństwie do pozostałych dziewczyn.

Jej podejście jest nad wyraz sarkastyczne, wyniosłe. Przez co, staje się najbardziej pożądaną przez mężczyzn prostytutką.

Więcej Wam nic nie napiszę, musicie przeczytać <3

 

Powieść w pewien sposób ukazuje, jak kobiece piękno może być zarówno dla mężczyzny i kobiety przekleństwem, lub błogosławieństwem. Obserwujemy też, jak może być przekute w skuteczną broń, do łamania męskich serc, ale może też być przez nich wykorzystywane do krzywdzenia kobiet.

Co jeszcze zachwyca ? Piękne kremowe strony, które nie męczą oczy podczas czytania, oraz oczywiście okładka! Piękna głęboka zieleń i ten kwiat <3 W dodatku twarda oprawa <3 cudo !

Jest to pozycja obowiązkowa w biblioteczce, każdego book’oholika!

Mix historycznych faktów, kobiecego piękna, legend i wierzeń, który chwyta za serce i trafia w najgłębsze zakamarki duszy.

Za książkę z całego serducha, dziękuję Wydawnictwu Literackie <3

A Wam, najmocniej POLECAM <3

 

Moja ocena

9,5 / 10

Wydawnictwo Literackie