5 kroków do szczęśliwego związku

Dziś z całą stanowczością mogę stwierdzić, że jestem szczęśliwą mężatką, ale kiedyś, na początku naszego małżeństwa, wcale lekko nie było. Jak dziś pamiętam, nasze pierwsze spiny, rozczarowania codziennością czy nawet te najdrobniejsze sprzeczki, o nic, tak naprawdę. Nie od dziś wiadomo, że małżeństwo, to związek dwójki nieidealnych ludzi. Zupełnie różnych, niedoskonałych, mających własne zdanie, odmienne często pasje i marzenia.

#Wada goni wadę, powodując zwadę

Do niektórych wad partnera, czy jego odmiennych poglądów, musimy się przyzwyczaić, to jest jak z odgłosami wydobywającymi się z czeluści toalety. Z początku krępują, denerwują i za nic nie dają się zataić, jednak po kilku wspólnych latach stają się codziennością.

A tak na poważnie.

Zanim skrytykujecie lub wytkniecie wady mężowi, chłopakowi lub Wy Drodzy Panowie waszym żonom czy dziewczynom, zastanówcie się czy jesteście idealni jak kropla krystalicznie czystej wody. No raczej, że nie! Dlatego pamiętajcie żeby kochać tych naszych mężów czy żony, ze wszystkimi wadami.

Penie ktoś się zapyta, no ok ale jak to zrobić, skoro to (ta wada straszliwa) mnie tak wkurza niemiłosiernie ?

Odpowiadam, a czy ktoś mówił, że życie z drugą połówką będzie różami usłane? Że nie będziemy musieli starać się każdego dnia, aby sprostać niedogodnościom ? Nie. Życie to życie. Raz jest prosto a raz …. Wiadomo…

Gdy Pan Mąż, okrutnie gra mi na nerwach liczę do 10, czasem patrzę na niego i widzę człowieka, którego pokochałam od pierwszego wejrzenia. Któremu ślubowałam i z którym chcę przeżyć całe swoje życie. Czy te jego wady, są na tyle duże, żeby niszczyć nam każdy dzień ? Nie.

#Spory nie trwałyby tak długo,
gdyby brak słuszności był tylko po jednej stronie. (autor nieznany)

Skoro jesteśmy przy wadach, warto wspomnieć też o kłótniach. Uważam, że taka kłótnia jest dobra dla każdego związku. Można ją porównać do gwałtownej burzy, która owszem jest niebezpieczna i groźna, ale gdy przejdzie powietrze jest bardziej rześkie, oczyszczone. Czasami jest tak, że skumulujemy w swoim wnętrzu zbyt wiele negatywnych emocji, które czasem ulatują z nas w sposób mało kontrolowany.  Żeby się kłócić i żeby ta kłótnia oczyściła atmosferę, trzeba umieć się kłócić.

Kurczę, czasem mam ochotę Pana Męża udusić. Serio! Moja wyobraźnia pracuje na najwyższych obrotach, wymyślając coraz to nowsze narzędzia tortur, a żona z książki Alka Rogozińskiego „Jak Cię zabić kochanie”, mogłaby się schować…

Wiem jednak, że wrzask na cały regulator i wymyślanie win, mojemu ukochanemu, nic mi nie da. Przeciwnie, mój atak sprowokuje jego atak, a taka sytuacja zdrowa nie jest. Zatem, jak się kłócić? 

Przede wszystkim nie krzyczcie. Wasz partner ma dobry słuch i doskonale was słyszy.

Po drugie, nie atakujcie. Pamiętajcie, że najlepszą obroną jest atak. A atakować to wy się możecie do usr…. śmierci.

Po trzecie, wytłumaczcie o co wam chodzi. Jak żyję, prawdziwego jasnowidza co by czytał w myślach nie spotkałam. Wasz partner z pewnością nim nie jest. Zawsze grajcie w otwarte karty. Niedomówienia rodzą domysły, a tych staramy się wystrzegać jak ogórków i maślanki.

Po czwarte, wyjdźcie z siebie. Tak, dobrze przeczytaliście. Wyjdźcie z siebie, stańcie obok i na trzeźwo oceńcie sytuację. Postarajcie się przeanalizować swoje racje i racje swojego partnera jak osoba postronna. Zastanówcie się, jak byście się zachowali na miejscu waszego partnera/ partnerki ? Czy wasza złość, jest w pełni uzasadniona ?

Wiem, że gdy emocje dochodzą do władzy, to nie myślimy i często mówimy rzeczy, których normalnie byśmy nie powiedzieli. Jednak głowa do góry ! Macie przed sobą wiele wspólnych lat, a co za tym idzie mnóstwo sposobności, by wypracować idealną technikę wykłócania 😀

# Kłamstwo ma krótkie nogi

Choćby nie wiem co i choćby nie wiem w jak błahej (waszym zdaniem) sprawie, nie kłamcie. Jest to najgorsze co możecie zrobić. Nic tak nie zaboli waszego ukochanego, jak brak zaufania jakim go obdarzycie jeśli skłamiecie. Podobnie jest z zatajaniem pewnych spraw.

Ileż ja się porad nasłuchałam, będąc młodą żonką. Starsze ślubnym stażem kobiety, wielokrotnie chciały mi wmówić, że czego mężowskie oczy nie widzą, tego jego sercu nie żal. Ehe.

Kłamstwo nawet to najmniejsze, zawsze prędzej czy później, ujrzy światło dzienne. Serio chcecie ryzykować utratę zaufania ? ZAUFANIE to jeden z głównych fundamentów każdego związku.

Podobne do kłamstwa jest zatajanie pewnych rzeczy. Owszem, są sprawy o których po prostu Panu Mężowi nie mówię, bo go nie dotyczą. Jednak wszystkie te, które w jakiś sposób wiążą się z naszym życiem, małżeństwem są przez nas omawiane.

Mój mąż, to nie tylko mąż. To mój przyjaciel, któremu ufam i z którym wiem, że mogę porozmawiać o wszystkim. To przyjaciel, który mnie kocha, na którego mogę liczyć w każdej sytuacji.

# O zaufaniu słów kilka

 Żeby być szczęśliwym w związku, musimy postawić ten fundament, jakim jest zaufanie. Moje zaufanie do męża, jak i jego do mnie jest tak silne, że gdybym stała w oknie palącego się budynku, nawet na 10 piętrze, przez dym nie widząc chodnika. I gdyby mój mąż krzyknął do mnie : SKACZ! ZŁAPIĘ CIĘ ! Skoczyłabym bez wahania.

 # Mów o swoich potrzebach i uczuciach

Znów posłużę się porównaniem do jasnowidza. Czy nasz partner czyta w naszych myślach ? Czy jest w stanie sam wywnioskować, o co nam do diaska chodzi ? Skoro my same często tego nie wiemy ? Nie od dziś wiadomo, że my kobiety jesteśmy mega skomplikowane. W większości rządzą nami hormony, których na palcach jednej ręki nie wymienię. Nasi faceci są skonstruowani prościej. W sytuacji gdy my kobiety, omijamy problem, kręcimy się dookoła niego jak bączek, oni liczą na proste komunikaty.

Zapamiętaj kochana kobietko, że facet nie domyśli się jakie uczucia w chwili obecnej tobą zawładnęły i jakie są twoje potrzeby. Powiedz mu to. Kochasz go, ufasz mu więc do jasnej ciasnej, nie wstydź się powiedzieć mu o swoich potrzebach i uczuciach. Czy to w codziennych sytuacjach czy tych intymnych, łóżkowych. 

Co najlepsze, powiem wam, że im dalej brniemy z Panem Mężem w ten małżeński las, to tym bardziej pewne rzeczy nas nie ruszają. Gdy widzę, że małżonek wraca w złym humorze z pracy i ma „muchy w nosie”, pozwalam mu „pomemrać” na wszystko na co tylko ma ochotę. Nie reaguję. Zawsze wiem, kiedy mogę poruszyć ów niebezpieczny temat i porozmawiać z nim o tym co go wytrąciło z równowagi. Podobnie jest gdy to ja czepiam się o wszystko, dosłownie bez kija nie podchodź. Pan Mąż wie, że już z daleka, trzeba w pierwszej kolejności, rzucać we mnie kostkami czekolady, a dopiero potem pytać, co się stało. Po pierwsze może to „TE DNI”, po drugie może to być najzwyklejszy bad dej.

To co dla mnie jest też istotne to to, że zawsze trzymamy się razem. Nie ważne, jaka to sytuacja, stoimy jeden za drugim murem. Nie liczy się nikt inny. Wiem, że mój mąż będzie przy mnie a ja będę przy nim. Nie szarpiemy za przeciwległe końce sznura, tylko razem współdziałamy, jak najlepsza i najbardziej zgrana drużyna.

Dlatego moi mili, pamiętajcie, że każdy ma wady. Doceniajcie każdy najmniejszy miły gest. Nie udowadniajcie za wszelką cenę, że to właśnie wy macie rację. Mówcie o swoich uczuciach i potrzebach, otwarcie bez krępacji. Słuchajcie co mówi wasz ukochany.

I co najważniejsze:

Bądźcie szczęśliwi !

pozdrawiam

P.

 • Dla mnie udany zwiazek to zwiazek w ktorym kazdy moze pozostac po prostu soba, ale jednoczesnie miec otwarty umysl na potrzeby drugiej osoby uiejetnie ich suchajac.

 • Roman Sidło

  Ostatni punkt powinna przeczytać każda kobieta nadużywająca zwrotu „domyśl się” 😀

 • Piotr Górnicki

  Odnośnie nieporozumień w rodzinie, choć nie tylko jest dobra rada z Biblii „Gniewajcie się, lecz nie grzeszcie; niech słońce nie zachodzi nad gniewem waszym,” (List do Efezjan 4,26). Czyli dobrze jest zacząć kolejny dzień z czystym kontem:)

 • Krzyk wzbudza agresję. Chociaż nie wiem jakbyśmy chcieli załagodzić sytuację to krzykiem się nie da. Dużo łatwiej się dogadać na spokojnie 😉

 • Dominika Kurzak

  Zgadzam się z większością aspektów, ale niestety nie zawsze da się je realizować w 100%

 • Związek to dwoje ludzi – każde inne. Masz rację – nikt nie jest nami i nie wszyscy wszystkiego się domyślają, więc trzeba rozmawiać. A że będzie się miało inne zdanie, to kwestia drugorzędna. Najważniejsze, że praktycznie zawsze można wypracować jakiś kompromis.

 • Macierzynstwo-raz!

  Każdy z nas ma jakieś wady i zalety – ważne, aby je pokochać i spróbować zaakceptować 🙂 Moje małżeństwo jest udane, bo mam wsparcie drugiej osoby, a małe sprzeczki…powodują, że kochamy się jeszcze bardziej 🙂

 • Zgadzam się we wszystkim w 100%. Długi, szczęśliwy związek to przede wszystkim dużo pracy po każdej ze stron 🙂

 • Dagmara Antczak

  Przytoczę słowa mojej kochanej Babci…”Jak ktoś jest sobie pisany, to ani woda nie zmyje, ani ogień nie spali” i chyba coś w tym jest 🙂

 • Super perspektywa – oczywiście w relacjach nic nigdy nie jest czarno-białe, ale fajnie ustalić jasne zasady i komunikować się ze sobą :)) dzięki za ten wpis!

 • Nie znam recepty na udany związek, ja po prostu taki mam 🙂 Może tajemnica tkwi w tym, że odnalazłam „tego jedynego” 🙂

  • pięknie <3
   Czasami wystarczy razem z tą drugą osobą "nadawać na tych samych falach". W innych przypadkach umieć rozmawiać, być ze sobą a co najważniejsze "chcieć" spędzać razem czas <3
   gratuluje udanego małżeństwa i życzę wieeelu wspólnych i szczęśliwych chwil <3

 • Hmmm… Gorzej jak jedna strona stara się żyć wg tych zasad, a druga nie.

  • o tak wtedy łatwo nie jest. tylko widzisz w naszym przypadku tak było. mój Pan Mąż to zodiakalny Baran typowy lider i przywódca, którego zdanie jest ostateczne.
   Wystarczyło dużo cierpliwości i pracy włożonej przez nas oboje, żeby dojść do tego momentu w którym jesteśmy teraz.
   Czasami potrzebne są chęci 🙂 Bo nie można się męczyć całe życie z kimś kto niczego w życiu nie ułatwia a jedynie stawia opór i komplikuje.
   Żeby małżeństwo było udane i szczęśliwe, musi współdziałać 🙂

  • o tym samym pomyślałam… Niestety tak jest często 🙁

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Ideały nie istnieją 😉 Dla mnie najważniejsze jest to, żeby przy drugim człowieku móc być naprawdę sobą – ze wszystkimi swoimi wadami i zaletami – i nie musieć grać ani udawać nikogo innego 🙂

  A Wy stanowicie naprawdę piękną i – jak widać – bardzo zgraną parę 🙂

  • dziękujemy !
   masz całkowitą rację, ideałów nie ma. Nikt idealny nie jest, ważne jest to żeby się akceptować ze wszelkimi wadami i zaletami 🙂

 • Ja zawsze powtarzam, że my chyba nienormalnie jesteśmy, bo nie kłócimy się z moim małżonkiem wcale 🙂

  • to pięknie <3 my się kłócimy, nie tak często jak kiedyś ale zdarza się. Tak to jest gdy zejdzie się dwójka uparciuchów, co to by chciało narzucić drugiemu swoje zdanie. Dlatego nauczyliśmy się kłócić mądrze, tak żeby czerpać z tego a nie tracić 🙂