Jak pracować w domu – 6 skutecznych wskazówek

Z pewnością każdy z nas pamięta jak wygląda nauka przed ważnym egzaminem. Chata ogarnięta na błysk, lodówka zaczyna przyświecać pustkami (mały głód rządzi ), media społecznościowe nie nadążają z wyświetlaniem nowych postów od znajomych…

Interesuje nas dosłownie wszystko, oczywiście poza samą nauką i tak niestety wygląda również sprawa pracy zarobkowej wykonywanej w domowym „zaciszu”. Dlaczego słowo zacisze znalazło się w cudzysłowie?

Otóż, pół biedy jeśli jesteście sami w domu i walczycie sami ze sobą o pełne skupienie, gorzej jeśli przychodzi wam walczyć z chaosem i problemami dnia codziennego w rodzinie.

Jak pracować w domu i nie oszaleć ?

jak pracować w domu

Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów jak pracować w domu i jeszcze znaleźć czas dla siebie.

  • Znajdź miejsce jak najbardziej oddalone od lodówki

Im dalej tym lepiej. Siedząc przed laptopem czy nad dokumentami szybko odczujesz wpływ małego głoda na pracę.

Gdy tylko mam taką możliwość przenoszę biuro na górę do sypialni, głód nie ma szans ze wspinaczką po schodach 🙂

  • Zablokuj media społecznościowe

Przeglądanie nowych postów udostępnionych przez znajomych niestety pochłania ogrom czasu, który można poświęcić na dokończenie ważnego tekstu czy stworzenie strategii social media.

  •  Wyłącz prywatny telefon

Nic tak nie rozprasza uwagi jak telefon od mamy bądź przyjaciółki. Zapamiętaj, nigdy, NIGDY rozmowa nie kończy się po 5 minutach. Telefon to również media społecznościowe od których chcemy się odciąć na czas pracy, prawda ? 🙂

  • Unikaj ulubionych piosenek

Ulubiona muzyka może być zgubą, uwierzcie mi, wiem co mówię … Godzinę wyłam jak wilk do księżyca z Sarsą i Adele zamiast pisać 😉 Idealnym rozwiązaniem będzie muzyka bez słów, same przyjemne szumiące i ptasie nuty.

  • Nie daj się wgonić w poczucie winy / ustal godziny pracy na każdy dzień

Siedzisz cały dzień w domu a nic nie jest zrobione! – mogłabym tutaj wymieniać i wymieniać, ale po co ?

Nic tak nie utrudnia pracy jak właśnie wyrzut sumienia związany z obowiązkami domowymi. Zamiast myśleć o pracy, myślisz o zmywaniu,praniu i gotowaniu.

Aby uniknąć takich sytuacji z góry ustal ile czasu na pracę będziesz poświęcać każdego poranka.

  • Zrób szczegółowy plan dnia

Rozplanuj swój dzień, rozpisz szczegółowo obowiązki od najważniejszych do takich które mogą zostać wykonane w innym dniu.

Przykładowo, jeśli na jeden konkretny dzień mam zaplanowane trzy teksty do napisania plus posty na fan page, staram się określić mniej więcej ile każde zadanie mi zajmie. Gdy już znam czas potrzebny na wykonanie mojej pracy w danym dniu, oznajmiam całej rodzinie, że znikam od godziny 8:00 do godz 12:00 i jestem niedostępna.

 

Praca w domu z pewnością przynosi wiele korzyści, ale nie znaczy to, że jej wykonywanie nie przysparza wielu trudności. Czasem brakuje mi wyjścia z domu na 8h, wykonania mojej pracy, gdzie nie musiałam niczym się przejmować a jeśli chodzi planowanie to sprowadzało się ono głównie do dni wolnych i rozrywek w gronie rodziny.

Teraz pomimo, że jest trudniej przyznaję się bez bicia, że kocham to co robię. Sama dyktuje warunki kiedy chcę pracować, ile dni w tygodniu i kiedy mam przerwy. Dokładne planowanie ułatwia mi pracę i sprawia, że wszystko zrobione jest zgodnie z planem a wy zyskacie dodatkowy czas na przyjemności 🙂

Macie swoje sposoby jak pracować w domu i nie oszaleć ?

 

pozdrawiam

Paulina.